Plíseň kolem oken už se do domácnosti jen tak nevrátí. Účinný pomocník v podobě octa se o to postará

Fotografie: Depositphotos

Podzimní a zimní měsíce jsou známé častějším výskytem plísní v domácnostech. Stačí však okna pokrýt tímto přípravkem a po plísni nezbyde ani památky.

Plísně na oknech jsou častým problémem mnoha domácností. Existuje přitom podle webu Domek i Ogrodek velmi jednoduchý způsob, jak se jich zbavit i bez použití nebezpečných a dráždivých chemikálií. Zjistěte, na co si dát pozor a vyzkoušejte také tento jednoduchý trik. Sami jsme účinky této metody vyzkoušeli na oknech v redakci a byli překvapeni výsledkem.

Jak předejít vzniku plísní

Jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje výskyt plísně, je dostatečné větrání. Pokud se v místnosti hromadí příliš velké množství vlhkosti, ulpívá nejen na oknech, ale i stěnách, dřevěných předmětech, nábytku nebo textiliích. Její přítomnost je nejen nevzhledná, ale způsobuje také řadu dalších problémů, o kterých jsme se již dříve rozepsali v článku na BydlímeÚtulně.

Abyste tomuto problému předešli, základem je správné větrání a vytápění místností. Okna otevírejte tak, aby byla výměna vzduchu rychlá a efektivní, zvlášť při nízkých teplotách nebo vysoké venkovní vlhkosti. Vyplatí se vlhkost kondenzující na okenních tabulích vždy setřít, protože tak rychleji uschnou. Pomůže vám preventivně i směs z čajovníku, o čemž jsme se na stránkách BydlímeÚtulně už zmiňovali.

Ošetřete okenní rámy octem

Plísní na oknech se účinně zbavíte i s pomocí octa. Stačí do nádoby s rozprašovačem smíchat jeden hrnek vody s jedním hrnkem octa. Připravenou směs nastříkejte na okna a okenní rámy a setřete je suchým hadříkem. Následně na pár minut okna otevřete a vyvětrejte vydýchaný vzduch v místnosti a máte hotovo. Postup opakujte každé 2–3 týdny.

Rychlá a pohodlná cesta ke svěží koupelně, která oslní i hosty: Klíčem je péče o odtok i vlhkost

vlhkost na okně
Fotografie: Pixabay

Další způsoby, jak ošetřit okna

Kromě octa lze využít i další suroviny z vaší domácnosti. Jak zmiňuje i článek na webu iReceptář, skvěle vám poslouží například jedlá soda. Její absorpční a dezinfekční vlastnosti jsou taktéž velmi známé. Naše čtenářka Zdeňka B. z Přerova potvrzuje: „Pasta z vody a jedlé sody mi pomohla vyčistit plíseň a zbavit se jí jednou provždy.“

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]