Plevel roste jednotlivě, ale může se objevit i v celých shlucích. Boj s ním není jednoduchý, protože dokáže velmi rychle ovládnout naši zahradu.
Plevel na zahradě je postrachem každého zahradníka. Obtížně se odstraňuje a může se objevit i v tom nejmenším zákoutí zahrady. Na trhu je k dispozici mnoho prostředků proti nežádoucím rostlinám, ale stejně účinné mohou být i ty, které máte po ruce: kuchyňská sůl nebo ocet. Jak tyto domácí prostředky v boji proti plevelu správně použít?
Jak plevel ohrožuje rostliny
Plevel je pro každého zahradníka těžkým protivníkem, protože jeho semena nese vítr, takže se mohou velmi rychle šířit po zahradě. I když plevel na našem pozemku vytrháme, ale roste v bezprostřední blízkosti, je bohužel velká pravděpodobnost, že se problém s plevelem brzy vrátí. Špatná půda je dokonalým prostředím pro plevel. Druhy plevelů také závisí na pH půdy.
Plevel jsou divoké rostliny, velmi dobře přizpůsobené prostředí, ve kterém žijí. Mají pevné kořeny a nepotřebují žádnou další pomoc. V zahradě jsou nežádoucí, protože se živí jinými rostlinami. Berou vodu a živiny keřům, ovocným stromům a okrasným rostlinám. V důsledku toho jsou mnohem slabší a špatně vyživované. Aby se tomu zabránilo, je třeba plevel co nejrychleji odstranit.
Sůl k odstranění plevele
Často používanou metodou v boji proti plevelům je použití kuchyňské soli. Jedná se o levný a velmi ekologický prostředek, který podpoří vaše úsilí o odstranění plevele. Stačí posypat solí mezery v dlažebních kostkách nebo obrubníky. Solí můžete posypat také nežádoucí rostliny, které rostou hned vedle vašich zahradních exemplářů. Vytvořte roztok soli s vodou (v poměru 1 : 2) a postříkejte jím plevel.
Octový postřik v boji proti plevelům
Další možností je postřik octem. Při ošetření dávejte pozor, aby se látka nedostala na plodiny, protože to může způsobit jejich vadnutí. Nezapomeňte správně zkombinovat ingredience: smíchejte ocet s vodou v poměru 2 : 1 a vše nalijte do tlakového rozprašovače. Důležité je pořadí, v jakém se obě tekutiny kombinují: přidejte ocet do vody, ne naopak. Tento postup provádějte za slunečného dne, protože slunce zesiluje účinek octa a přináší lepší výsledky. Ošetření opakujte jednou týdně. Začněte hned zjara.
Kyselina pelargonová na kořeny
Nejtěžším úkolem pro zahradníka je vypořádat se s plevelem, jehož kořeny již pevně prorostly do půdy. V tomto případě vyzkoušejte kyselinu pelargonovou, která je k dostání v zahradnictvích. Roztok připravíte tak, že smícháte 160 ml kyseliny ve dvou litrech vody a poté ji nalijete do láhve s rozprašovačem. Přípravek si účinně poradí s plevelem rostoucím mezi ovocnými stromy, zeleninou a okrasnými rostlinami. Udělejte to za jasného dne, protože tehdy budou účinky nejlepší.
Výsadba jasanu ztepilého
Posledním návrhem je jasan ztepilý, který se také dokáže účinně vypořádat s plevelem. Stromový popel by měl být položen přímo pod rostliny a na plevel a ošetření by mělo být provedeno za bezvětří. Tento způsob hubení plevelů by se neměl používat u kyselomilných rostlin, protože složení popela pro ně není vhodné.
Zdroj: Porady Interia