Máte na své zahradě kopřivy? Využijte toho ve svůj prospěch

Všimli jste si, že některé obchodní řetězce prodávají balené kopřivy? Dnes nebudeme posuzovat tento fakt, i když svůj názor na to samozřejmě mámě. Nicméně pravdou je, že kopřivy nejsou jen tak obyčejný plevel, který roste na zahradě. Když je na své zahradě nezredukujete, budou se rozrůstat, až budete mít ze zahrady kopřivový les.

Tento plevel dřív chodívaly trhat naše babičky a část kopřiv připadlo na domácnost, část kopřiv na zlepšení kvality trávníků a půdy a ještě zbylo pro slepice. Na tuto žahavou rostlinku se jaksi zapomnělo a stejně tak i na pampelišky a jiné bylinky nazývané plevelem. Pokud i vy máte na své zahradě kopřivy, mělo by vás to těšit, než trápit. Poradíme, jak s nimi můžete nakládat.

Použití kopřiv v kuchyni

V kuchyni můžete použít čerstvé kopřivy, sušené nebo i mražené, když je nasekáte a dáte zamrazit. Připravit se z nich dá zdravý a pročisťující čaj, hodí se do polévek, pomazánek, z kopřiv je i výtečný falešný špenát. Nebo můžete smíchat špenát i mladé listy kopřiv. Skvělé jsou i do nádivek. Obsahují draslík, fosfor, železo, dusík, zinek.

Výhody kopřivového čaje:

  • Snižuje vysoký krevní tlak

  • Pomáhá při zánětech močových cest

  • Zabraňuje vzniku ledvinových kamenů

  • Detoxikační účinky

  • Bojuje proti chudokrevnosti – obsahuje hodně železa

  • Snižuje příznaky PMS

  • Odvádí z těla přebytečnou vodu

Použití kopřiv v koupelně

Použít je můžete také v oblasti krásy. Připravit si z nich koupel nebo nálev na vlasy. Kopřivy jsou častou přísadou kosmetických přípravků. Vlasům dodají lesk a hebkost. Výtečná je z nich napářka pro mastnou pleť.

Použití na zahrádce

Zatímco v kuchyni je vhodné použít mladé listy kopřiv, na zahrádce lze využít i starší a odrostlé kopřivy. Obsažené minerály neprospívají pouze lidskému zdraví, ale i půdě. Po takové zálivce se bude dobře dařit ovoci, zelenině i bylinkám. Buď je můžete zahrabat do zeminy, kde se rozloží a půda si z nich vytáhne živiny anebo je rozmixovat s vodou a použít jako zálivku.

Z kopřiv si můžete dokonce vyrobit i účinný postřik na mšice. Stačí půl kila kopřiv naložit do 4 litrů vody a nechat 24 hodin louhovat. Výluh potom naředit 1:5 vodou a tento roztok nalít do rozprašovače.

Obrázek: pixabay