Konec přebytečné vlhkosti v bytě: Účinně ji absorbuje sklenice se solí a čajovými sáčky

Fotografie: SuzanneBrandkamp / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vlhkost v bytě má mít únosnou míru. Jakmile překročí 50 %, může přispět k vytváření plísně ve všech prostorách vašeho příbytku.

V některých domácnostech, a to v bytech i domech, se stává, že se v místnostech od podzimu do jara drží hodně vlhký vzduch. S tím pak souvisí tvorba plísní. A co plíseň v bytě znamená, to někteří z vás znají z doslechu a jiní už to poznali na vlastní kůži. S nadměrnou vlhkostí je tedy zapotřebí co nejrychleji něco udělat. Jinak začnou plesnivět stěny, a to nejprve za skříněmi, kde vzduch neproudí, pak kolem oken a také v koupelně.

Dejte plísni sbohem

Plíseň za skříněmi se vám dostane i do prádla, uvádí web LesMaisons. Spory plísni jsou tedy všude kolem vás a vy je dýcháte. Což je dost nebezpečné pro zdraví každého jedince, zejména však pro osoby se sníženou imunitou, malé děti a alergiky či astmatiky. Nejrychlejším řešením je pořízení odvlhčovače vzduchu. Automatický odvlhčovač optimálně reguluje vlhkost v bytě, zabraňuje vzniku plísní a omezuje výskyt roztočů i alergenů.

Odvlhčovače mohou být absorpční nebo kondenzační. Ne každý však chce do tohoto účinného zařízení investovat, a tak si můžete připravit domácí absorbér vlhkosti, který bude cenově dostupný, účinný a ještě vonný. Vynikajícím pohlcovačem vlhkosti ze vzduchu je kuchyňská sůl, a to díky svým hygroskopickým vlastnostem. Dokáže pohltit jak páru, tak i vodu v kapalném stavu, která kondenzuje třeba na okenních tabulích či v koupelně na obkladech, jak se píše na webu HomesAndGardens.

Boj proti námraze v mrazáku nemusí být náročný. Pomůže i rostlinný olej a potravinová fólie

Výroba domácího absorbéru vlhkosti

Použijte několik sklenic s víčkem (podle toho, do kolika pokojů je chcete umístit). Do každé z nich nasypte 250 gramů hrubé soli a obsah dvou čajových sáčků. Pak přidejte několik kapek esenciálního oleje s vůní, která je vám příjemná. Poté sklenici přikryjte kouskem igelitu nebo folie a našroubujte víčko. Obsah ve sklenicích důkladně protřepejte a pak je uložte na tři dny do ledničky.

Sůl pomůže v bytě odvlhčit vzduch
Fotografie: Pixabay

Následně sklenice otevřete, vyjměte plast a rozestavte je ve vlhkých místnostech. Může to být koupelna, kuchyně, ale i všechny pokoje, v nichž mohou být sklenice na okenním parapetu. Umístit je můžete i do skříní. Aby byl tento pohlcovač vlhkosti efektivní, je zapotřebí obsah ve sklenici měnit každých 14 dní. Poznáte to i podle změny struktury soli. Jak do sebe absorbuje vlhkost, slepuje se do větších útvarů a tvrdne. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, jak si můžete provonět celý byt přírodní cestou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*