K účinnému provonění domácnosti přírodní cestou vám stačí tyto běžné kuchyňské zbytky

Fotografie: Depositphotos

Domácnost, co voní jako ucpané potrubí? Česnekový odér táhnoucí se od plotny? Ekologické domácí vůně, které připravíte i ze zbytků, se o to postarají.

Sice se říká „sto lidí, sto chutí“, ale tento příměr by jistě bez obtíží šel aplikovat i na vůně. Co voní jednomu, nemusí zkrátka vonět druhému. Svůj domov si tak určitě provoňte podle sebe, nicméně zde máte pár tipů, jak na to jít chytře, ekologicky, a hlavně levně.

Na dobrou náladu to chce příjemné aroma

Vůně domova pro každého znamená něco jiného. Někomu se jako první vybaví švestkový koláč, kterým v jeho dětství babička dokázala provonět celou domácnost, pro jiného je to osvěžující vůně čistoty či konkrétního parfému. Aroma nás zkrátka ovlivňuje, ať už si to připouštíme nebo ne. I podle vědců umí dokonce až psí kusy nejen s naší psychikou, ale i emocemi a náladou jako takovou.

A protože se asi všichni chceme cítit pozitivně naladění, měli bychom věnovat pozornost i takovým věcem, jako je vůně v našem domě. Ta se totiž může velmi rychle vytratit. Stačí neopatrné vaření, páchnoucí odpadkový koš nebo odér linoucí se z toalety či umyvadla. Řešením takového problému jsou domácí vůně, které si můžete připravit doslova ze zbytků.

Pokud vás trápí přetrvávající zápach z toalety, tento geniální trik je snadným řešením

Vůně, které za to stojí

  • Jablečné aroma – vůně jablečného štrůdlu může provonět váš domov i bez „patlání se s těstem“. Stačí do vyhřáté trouby vložit plech s jablkem pokrájeným na plátky. Pro ještě svátečnější vůni ho zastříkněte trochou citrónu a přidejte skořici.
Šálek kávy a zrna
Fotografie: Freepik
  • Kávová vůně – že vyhazovat kávovou sedlinu do odpadkového koše je chyba, jsme psali již dříve na BydlímeÚtulně. A platí to i v případě, že chcete ve svém domě pohltit nepříjemné pachy. Stačí lógr ve strategicky umístěných mističkách.
  • Aromatické bylinky a ovoce – příjemnou vůni dodá domovu i chvíli povařená směs bylinek s ovocem, jak uvádí web RecettesPlat. Podle svých preferencí vyzkoušejte třeba jablečné, pomerančové, citrónové nebo grepové slupky, z bylinek můžete přisypat tymián, rozmarýn, svitek skořice, hřebíček apod.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*