V souvislosti s chladným obdobím přichází do domu také vlhkost. Okna se často rosí, a jakmile nejsou pravidelně otírána, může v bytě nebo domě vznikat nezdravá plíseň. Proto je vhodné zamezit tvorbě kondenzované vody na oknech. Poradíme vám, jak se podobného problému co nejrychleji a účinně zbavit.
Izolace, která způsobuje i problémy
Samozřejmě všichni dobře víme, že plastová okna a dveře mohou v domě udržovat teplo mnohem lépe než dřevěné varianty. K plastové variantě bylo přistoupeno, protože dřevo propouští studený vzduch skrz mezery mezi rámem a sklem. Pravda je ovšem i taková, že jakékoli dřevěné rámy, ať už balkonové nebo okenní, mají jednu nespornou výhodu, a tou je, že jsou vyrobeny z přírodního materiálu.
Plastová okna sice chrání před zimou, ale neumožňují průchod studeného vzduchu a narušují tak proces ventilace v místnosti. Pokud tak myslíte na ušetřené peníze za tepelné výdaje, podobný problém vás v zimě nejspíše nemine.
V létě se problém neprojeví
V letním horku je místnost téměř neustále větraná, cirkulace vzduchu je vynikající a vlhkost na oknech je viditelná pouze tehdy, když prší. S příchodem chladného počasí se problém stává viditelnějším.
Proč vzniká vlhkost na oknech
Příčinou kondenzace je faktor vzduchotěsnosti. Když teplota v místnosti klesne pod osmnáct stupňů, na skle se začne objevovat kondenzace. Zpravidla se aktivně začíná objevovat v období od začátku podzimu do začátku jara. Jakmile se doma začne topit, problém se může vyřešit.
Vlhkost se obvykle objevuje v rozích oken nebo na spodní straně rámu. Ideálním řešením je zabudování dalšího radiátoru, a to těsně do blízkosti okna. Jakmile totiž zatopíte přímo u skla, voda se nebude kondenzovat a změní své skupenství z kapalného na plynné. Pak už stačí jen pořídit pohlcovač vlhkosti a máte vyhráno.
Když nemůžete instalovat radiátor
Pokud z technických důvodů není možné instalovat radiátor, můžete zvážit otázku izolace stěn zevnitř. Je pravda, že v tomto případě budete muset opravit stěny v místnosti, ale vaše náklady se vyplatí již v příští topné sezóně.
Dalším řešením je izolace vnějších stěn. K tomu však budete muset najmout profesionály, kteří budou provádět výškové práce. Účinek takové izolace však bude dvojnásobný. V zimě budete v bytě udržovat teplo a v létě příjemný chládek.
A co je nejdůležitější, pokud žijete v soukromém domě, nezapomeňte na izolaci podkroví, protože přes ni odchází obrovské množství tepla.
Také správné větrání zabraňuje ztrátě vlhkosti. Větrejte krátce a intenzivně, abyste dosáhli požadovaného účinku.