Zkušený houbař vyzradil postup na rychlé čištění hub. Už žádné špinavé ruce a dlouhé hodiny za stolem

Fotografie: Depositphotos

Sběr hub může být zábava, ale jejich následující zpracování může být náročné. Je především důležité je správně očistit, aby bylo možné je bezpečně konzumovat.

Sběr hub je velká radost a jejich milovníci je pak rádi konzumují na spoustu různých způsobů. Než si však na pochoutkách z hub smlsnete, je potřeba je nejprve pořádně a bezpečně připravit. Nejvíce problémů obvykle způsobuje počáteční fáze, kterou je očištění písku a hlíny z hub. Tuto činnost si však můžete o dost usnadnit a zbytečně se s tím netrápit.

Trik na snadné čištění hub

Tato namáhavá činnost je nezbytná, pokud nemáte rádi skřípání písku mezi zuby, když jíte. Odstranění kontaminantů z hub někdy zabere více času než jen jejich hledání a sběr. Je to dost demotivující. Tento způsob čištění vám ale ušetří spoustu času. A potřebujete jen velkou nádobu, cedník, vodu a sůl. První metodou je vhození hub do silně osolené vroucí vody. Stačí je zamíchat a chvíli počkat. Písek a další odpad se od těchto lesních plodin oddělí. Později už jen zbývá je přecedit a je hotovo.

Druhý způsob je podobný, akorát použijete studenou vodu. U velmi špinavých hub možná budete muset kroky jednou nebo dvakrát zopakovat. Samozřejmostí je výměna vody za čistou. Pořád je to rychlejší než oškrábat každé zrnko písku a odstranit každou jednotlivou špínu ručně. Před vhozením hub do vody stojí za to odstranit ty největší a nejjednodušší kusy špíny, abyste se zbavili kontaminace.

Metodu využijte jen v případě okamžité konzumace

Tento způsob čištění lze použít v případě hub, které se chystáte připravit a ihned konzumovat, nebo z nich vyrobit zavařeniny v zavařovací sklenici. Pokud je však plánujete zmrazit nebo sušit, neměly by se předem vůbec namáčet. V takovém případě jste bohužel odsouzeni k jejich čištění kartáčkem nebo vlastníma rukama. Pamatujte, že čerstvé houby musí být skladovány na větraném místě, aby na nich nevznikaly škodlivé plísně.

Fotografie: Pixabay

Výlet do lesa s plastovou taškou nebo kbelíkem rozhodně není nejideálnější řešení, jak houby sbírat. Skvělý bude proutěný košík nebo látková taška, ve které budou mít houby přístup k čerstvému vzduchu. Měli byste také vědět, že i jedlé houby mohou být škodlivé, pokud nejsou správně skladovány. Při sběru hub byste měli myslet nejen na své zdraví a bezpečnost, ale také na životní prostředí. Žádné houby byste neměli ničit, to platí i pro ty jedovaté, a rozhodně v lese neodhazujte odpadky.

Zdroj: Gotowanie

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]