Pokud jste zpozorovali na listech okurek žluté skvrny, měli byste zpozornět. Úroda může být v ohrožení

Fotografie: Pixabay

Pro většinu pěstitelů okurek jsou jejich žloutnoucí listy noční můrou. ne vždy ale musí být tak zle.

Existuje hned několik důvodů, proč ke změně barvy okurkových listů dochází. Může se jednat o tolik obávané plísně a jiné choroby, nebo rostlina mohla být napadena škůdci. Nezřídka se ale stává, že příčina je úplně někde jinde. Během růstu potřebují okurky velké množství živin. Pokud se jich rostlinám nedostává, volají o doplnění právě žloutnutím listů. Tentýž problém může nastat, pokud mají okurky nedostatek světla, vody, nebo mají naopak vody příliš a hrozí uhnívání kořenů.

Nesprávné zalévání

Nedostatek vláhy se projeví žlutými okraji listů. Pak celý list zesvětlá a vyschne. Rostliny je třeba zalévat každé 2 – 3 dny nejlépe v podvečerních hodinách. Pokud jsou velká tepla, zálivka je nutná denně. Půda okolo kořenů by měla být pravidelně kypřena, aby se voda vsákla a neodtekla jen po povrchu záhonu pryč. Také pozor na teplotu vody. neměla by být ani příliš chladná, ani moc teplá. Dobrá teplota je zhruba 20 – 25 stupňů. Nelijte vodu na listy, ale přímo ke kořenům. Mokrým listům totiž hrozí větší riziko vzniku plísně.

Fotografie: Freepik

Nedostatek světla a teplotní šok

Může se stát, že jste zvolili pro pěstování špatné místo, nebo jste sazenice zasadili moc blízko sebe. To může být příčinou nedostatku slunečního světla, jehož důsledkem je opět žloutnutí listů. V případě stinného místa výsadby, nemůžete celkem nic dělat a pokud je sadba příliš hustá, můžete okurky vertikalizovat, nebo obětovat některé rostliny v zájmu jiných. Také velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami okurkám neprospívají. Pro jistotu je v takovém případě na noc přikryjte netkanou textilií.

Nedostatek živin

Je důležité vědět, že už malé sazenice okurek potřebují ke zdárnému růstu dobře vyhnojený záhon. Pokud je nechcete během růstu a plození hnojit chemickými hnojivy, můžete zkusit doplnit živiny pomocí starého chleba. 50 gramů starého chleba rozdrobte do jednoho litru vody a nechte 24 hodiny stát. Pak ho můžete rozmixovat tyčovým mixérem, přidat 3 – 5 kapek jodové tinktury a jeden litr této směsi promíchejte s devíti litry odstáté dešťové vody. Vznikne zálivka, která pomůže rostliny dovyživit. Pokud ji okurkám dopřejete dvakrát do měsíce, budou spokojené.

Fotografie: Freepik

Nemoc

Nejlepší obranou před nemocemi okurek je prevence. Nepolévejte listy vodou, větrejte vhodným způsobem skleník a včas myslete na postřiky, které rostliny ochrání. Pokud to ale nevyšlo, a vy znepokojeně sledujete žluté skvrny po celé ploše listů, můžete zkusit tento přírodní postřik, který slouží i jako hnojivo. Dva litry kefíru vlijte do 10 litrů dešťové vody a v této směsi rozpusťte šálek cukru. Stříkejte listy každých deset dnů z obou stran. Na rozdíl od agresivních chemických prostředků se nemusíte bát nepříznivého dopadu na zeleninu.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]