Monstera se v tuzemsku pěstuje jako robustní pokojová rostlina, která dokáže prostor nejen zaplnit, ale také rozzářit. Tvar jejích listů je nepřekonatelný.
Jste-li milovníky rostlin, jistě znáte tropickou monsteru. V případě, že o ní slyšíte poprvé, zajisté oceníte její zdobné, obrovské a vykrajované listy, které dokážou dekorovat každý kout vaší domácnosti. Ve své domovině roste monstera jako liána a dorůstá do výšky dvou až třiceti metrů. V tuzemsku ji celá řada domácností pěstuje jako robustní rostlinu v květináči. Zjistěte, jaké jsou její nároky a kam byste ji v bytě měli umístit, aby prosperovala.
Optimální podmínky pro pěstování monstery
V českých domácnostech se nejčastěji pěstuje monstera skvostná (Monstera deliciosa), jejíž listy jsou hluboce laločnaté a děrované. Tato popínavá rostlina je původem z Mexika a ze Střední Ameriky a pro své nádherné listy je hojně vysazována jako okrasná venkovní rostlina. V chladnějším podnebí – kupříkladu v mírném pásu – je poté Monstera deliciosa pěstována ve sklenících či domácnostech. Poznáte ji podle mírně rozvětveného kmínku, z něhož visí vzdušné kořeny, a velkých, členitých listů.
Listy monstery jsou kožovité, lesklé, hluboce laločnaté a perforované, což rostlině zajišťuje vyšší odolnost proti bouřivým větrům. Běžně dorůstají téměř metrové délky (nejčastěji jsou dlouhé 25–90 cm a široké 25–75 cm) a díky své dekorativnosti bývají vysoce ceněné. Monstera skvostná vyžaduje vlhké až zamokřené stanoviště, které je částečně skryto v polostínu – avšak přímé oslunění snáší krátkodobě také.
Půda, v níž bude rostlina prosperovat, by měla být mírně kyselá a dostatečně zásobená humusem. Kromě své dekorativní funkce je monstera ceněná i pro své plody. V subtropických oblastech se z nich běžně vyrábí marmelády, sirupy či jsou jimi dochucovány například zmrzliny. Ovšem plody musí být skutečně zralé – v opačném případě by mohly způsobit zažívací potíže. Celá rostlina je totiž nepoživatelná.
Vhodné umístění zaručí prosperující rostlinu
Jestliže se rozhodnete monsteru skvostnou pěstovat u vás doma, vyberte jí místo s dostatečným přísunem slunečního světla, avšak pokuste se vyhnout jejímu umístění na přímé slunce. Rostlina bude rovněž prosperovat poblíž topení, protože velmi dobře snáší horký vzduch. Abyste rostlině zajistili co nejvhodnější podmínky, doporučuje se ji jednou ročně před zahájením vegetační sezóny přesadit. Starší rostliny poté stačí přesazovat jednou za dva až tři roky.
Zdroj: Gardenista