Většina lidí se ráda obklopuje v domácnosti pokojovými kytkami. Přeci jen představují kousek přírody v našich domovech. Ačkoliv jsou některé kytky nenáročné, potřebují občas trošku pomoci v podobě nějakého hnojiva. To však nemusíte hned běžet shánět do obchodu, ale můžete si doma vyrobit svoje. Časem i zjistíte, co které kytičce víc vyhovuje.
-
Čaj a káva
Kávovou sedlinu smíchejte s půdou a nasypte zpět do květináče. Totéž můžete udělat s čajem, případně čaj použít jako zálivku.
-
Cukr
Dřív než rostlinu zalijete, rozprašte po povrchu lžičku cukru anebo rozmíchejte dvě lžíce ve vodě a kytku zalijte. Neopakujte však častěji než jednou za týden až dva.
-
Cibulová slupka
Odvar ze slupky z cibule ničí veškeré patogeny. Na 2 litry vody budete potřebovat 6 lžic cibulových slupek. Povařte, nechte stát 2 dny a poté použijte.
-
Skořápky z vajec
Skořápky jsou bohaté na vápník a neutralizují kyselost. Skořápky umyjte, usušte a rozmixujte, pak je přimíchejte do hlíny v květináči.
-
Kvasnice
Z kvasnic lze připravit velmi výživný roztok s vitamínem B. Na 5 litrů vody stačí 1 kostka droždí, kterou necháte ve vodě rozpustit.
-
Banánový roztok
Banánové slupky jsou bohaté na vápník, fosfor a draslík. Nechte slupky z banánu vyluhovat ve vodě a touto vodou pak zalijte kytky.
-
Pomerančová kůra
Kůru pomeranče rozmixujte a smíchejte s horkou vodou. Po vychladnutí můžete tuto vodu použít na zalévání.
-
Voda z akvária
Pokud máte doma rybičky, pak jim určitě pravidelně vyměňujete vodu. Starou vodu však nevylévejte – obsahuje spoustu látek, které stimulují růst rostlin. Tuto ozdravnou kúru pro rostliny však používejte pouze 2x ročně.
-
Popel
Popel obsahuje fosfor, železo, síru, vápník a draslík. Přibližně 150 g popela nasypte do konévky s vodou a nechte několik dní odstát. Před zaléváním promíchejte a používejte 1 x týdně jako zálivku.
-
Kefírové houbičky
Pokud si doma děláte kefír pomocí kefírových houbiček, pak asi víte, že se docela rychle množí. Mnoho lidí neví, co pak s nimi. Vložit je můžete do kvásku (na pečivo), sníst je, udělat si z nich pleťovou masku, ale také je použít na rostliny. Rozmixujte několik houbiček ve vodě a tou pak kytky zalijte. Případně houbičku zahrabte přímo do květináče. Benefity z ní přejdou do hlíny.
Obrázek: pixabay