5 věcí, které je dobré vědět, abyste zabránili a předcházeli požárům

Požáry od elektrických spotřebičů představují polovinu všech náhodných požárů v našich domovech. Je to proto, že jsou tyto spotřebiče buď vadné anebo je na vině lidská chyba. Naštěstí existuje spousta možností, jak minimalizovat riziko. Přinášíme vám rady, které zvýší vaše bezpečí.

1. Nekupujte levné nabíjecí kabely

Levný nabíjecí kabel pro váš mobilní telefon, tablet nebo notebook, který není vyroben výrobcem vašeho přístroje nemusí být zrovna dobrý nápad. Je lepší si připlatit a pořídit si kvalitní výrobek. Ne vždy se úspora financí vyplatí.

2. Zkontrolujte elektrické kabely

Kontrolujte pravidelně veškeré elektrické kabely v domácnosti. Pokud se vám zdá, že některý není v pořádku či jeví známky poškození, vyměňte ho. Totéž platí o zásuvkách. Je-li některá z nich uvolněná/poškozená, zavolte odborníka a závady odstraňte.

3. Pozor na mnohočetné prodlužovací kabely

Prodlužovací kabel je určitě bezva, pokud daný spotřebič stojí daleko od zdroje. Ovšem ujistěte se, že vám neběží zároveň veškeré elektrické spotřebiče. Přetížení mnohočetné zásuvky již nejednou zapříčinilo požár. Nepouštějte naráz pračku, myčku, varnou konvici, mikrovlnnou troubu, které čerpají elektřinu z jedné zástrčky.

4. Utřete prach za lednicí

Všichni víme, že je nutné čistit pravidelně filtr v myčce nádobí či pračce. Prach ze zadní části lednice však odstraňuje jen málokdo. Samozřejmě je nutné nejdříve lednici vypnout ze zásuvky, poté odstranit prach a další nečistoty ze zadní strany. Pravidelně také čistěte lednici, mrazničku a veškeré ventilační otvory a kondenzační otvory.

5. Nenechávejte všechny spotřebiče přes noc v zásuvce

To, co nemusí být nutně v zásuvce, vypněte. Ať je to varná konvice, mixér, kuchyňský robot, pračka, nabíječka, notebook či další. Ne všechny spotřebiče je vhodné na noc odpojovat, ale naučte se odpojit ty, které v zásuvce být nemusí.

Jak předcházet požárům

  • Pozor na nedopalky z cigaret

  • Nenechte hořet svíčky bez dozoru

  • Pravidelně kontrolujte a čistěte komín

  • Udržujte dobrý stav elektrických spotřebičů, zásuvek, el. rozvodů, topidel, kouřovodů

  • Elektrické spotřebiče kupujte zásadně u autorizovaných prodejců

  • Neskladujte doma toxické, hořlavé a výbušné látky či pyrotechniku

  • Při vaření neodcházejte pryč

  • Schovejte před dětmi zapalovače a zápalky

  • Nepřetěžujte zásuvky

Obrázky: pixabay