6 pokojových rostlin, které dodají vašemu domovu šmrnc

Fotografie: Unsplash

Když zabrousíte do jakékoli příručky o zušlechtění domácnosti, je pravděpodobné, že se v ní bude doporučovat, abyste si domů pořídili rostliny. Vnesou do místnosti život. Jinak nevýraznému prostoru kapka zeleně dozajista prospěje.

Ale pozor, „ne každá kytka je vhodná“. Výběr té správné rostliny je naprosto zásadní a vzhledem k tomu, že existují tisíce druhů, může vám dát probírání se tou záplavou pěkně zabrat. 

Proto vám přinášíme šest osvědčených, efektivních a cenově dostupných rostlin, které dodají vašemu domovu jiskru.

Šplhavník (Scindapsus pictus)

Hledáte atraktivní rostlinu nenáročnou na údržbu? Šplhavník splňuje obě tyto podmínky, protože potřebuje zalévat pouze jednou týdně a v zimě dokonce pouze jednou za 10 až 14 dní. Pokud si potrpíte estetiku, má listy ve tvaru srdce s malými stříbrnými skvrnami. 

Této rostlině se daří na světlých místech mimo dosah přímého slunečního světla a skvěle se vyjímá například na poličce vedle obrazů a knih. Dobře se jí daří i ve vlhkém podnebí a ochotně nasává vlhkost ze vzduchu. 

Její jméno pochází z řeckého „skindapsos“, což znamená „na kmenech stromů“, protože ve volné přírodě má tendenci držet se stromů. Ale nebojte, ve vaší domácnosti jí bude báječně i samotné. 

„Palačinková rostlina“ (Pilea peperomioides)

Nejdřív si odbudeme špatné zprávy. Když si pořídíte „palačinkovou rostlinu“, neznamená to, že máte do smrti postaráno o snídani. Někdy se jí také říká „čínská penízková rostlina“, a ani v tomto případě nezačnete zčistajasna trefovat jackpoty v internetových kasinových hrách ani nacházet výherní losy za pohovkou. 

Rostlina získává své kouzlo díky schopnosti sebereprodukce. Pokud jí dáte dostatek prostoru, vytvoří miniaturní verze sebe sama. Tu si můžete buď ponechat, nebo ji darovat přátelům a rodině jako malý dárek. Je to tedy taková „putovní rostlina“. 

Další atraktivní vlastností jsou její listy ve tvaru penízku, což je pravý důvod jedné z jejích přezdívek. Listy rychle rostou a množí se. Je však důležité chránit je před přímým slunečním světlem, protože se mohou snadno spálit. Zkuste jí dát na okenní parapet částečně mimo zdroj světla.

Fíkovník lyrovitý (Ficus lyrata)

Do této rostliny s vysokým štíhlým kmenem a lesklými listy se lidé obvykle zamilují na první pohled. Ona ale ona bývá vybíravá. Musíte jí dopřát správné množství vody –⁠ přibližně jednou týdně –⁠ a správné množství světla –⁠ v blízkosti okna orientovaného na východ, západ nebo jih –⁠ jinak bude shazovat listy. Jenže výsledek za tu námahu stojí.

Tomuhle pokojovému kousku se někdy přezdívá „fíkovník s houslovými listy“. Je to dáno podobností s houslemi a tím, že může dorůstat do mimořádné výšky. V přírodě dosahuje až 15 metrů, ale nebojte, v interiéru se spokojí jen se třemi metry. Pokud se vám to vymkne z rukou, přistřihněte mu křidýlka čistými ostrými nůžkami těsně nad jedním z kolének. 

Anturie (Anthurium clarinervium)

Tato rostlina je doslova tryskáč mezi letadly. Pyšní se velkými sametovými listy, které dorůstají délky až 30 cm, snoubí se v ní různé barvy a má nápadné bílé žilky.

Přesto je nenáročná na údržbu. Potřebuje stín, protože je epifytem –⁠ rostlinou, která roste na jiné rostlině nebo stromu –⁠ a má ráda teplo a vlhko. I v tomto případě bude stačit zalévat jednou týdně. 

Jednou z věcí, kterou je třeba zmínit, je její sklon k uvolňování krystalků šťavelanu vápenatého, které mohou být při požití toxické. Pamatujte na to, pokud máte děti nebo domácí mazlíčky. Jak už to tak u krásných věcí bývá, i v téhle se skrývá špetka nebezpečí!

Begónie tečkovaná (Begonia maculata)

Begónie je jako další výstavní rostlina proslulá svými asymetrickými tečkovanými listy ve tvaru andělských křídel. Dále má ohnivou spodní stranu, která jí dodává extra šmrnc. 

Je však potřeba jí věnovat zvýšenou péči. Musíte jí zajistit dostatek vláhy, třeba každodenním rozprašováním vody nebo dokonce použitím zvlhčovače, a dbát na to, aby teplota v místnosti byla alespoň 18 °C, ne-li o několik stupňů vyšší. Vhodným místem pro ni bude například kuchyně nebo koupelna, vzhledem k horku a vlhkosti, které tato místa často prostupují.

Pokud se rozhodnete pro begónii, jistě sklidí mnoho pochvalných komentářů. Je totiž skutečnou ozdobou každé domácnosti.

Filodendron (Philodendron birkin)

Když už mluvíme o velkolepých rostlinách, filodendron se svými tmavě zelenými listy a bílými a žlutými pruhy pravděpodobně stojí na vrcholu. Každý list je jedinečný a při jejich studiu se vám hravě může stát, že ztratíte pojem o čase. 

Péče o tuto rostlinu je poměrně snadná. Nechte ji na teplém a vlhkém místě, a bude se jí dařit. Nezapomeňte však listy čas od času očistit vlhkým hadříkem, protože mají tendenci lapat prach. Překvapí otužilostí, protože ve volné přírodě se v podstatě nevyskytuje. 

Přesto ji, stejně jako mnoho jiných rostlin tohoto druhu, nevystavujte příliš dlouho přímému slunečnímu záření, protože by listy mohly zvadnout.

Jedno je jisté, jedinečná estetika tohoto filodendronu vám doma sama bude sluníčkem.