Se zeminou to vše i začalo. V pravěku se jinak nebydlelo. Postupně jsme začali však toužit po větším a rovněž se začalo využívat i dalších materiálů. Stavěli se hrady a zámky, přibývalo místností a stavby rostly do šířky i výšky. Možná právě tehdy lidé pochopili, že ani to není úplně to nejlepší. A někteří si řekli, že než bydlet v „králíkárně“, to raději pod zemí, jako tomu bývalo dříve. V podstatě jde o bydlení prověřené mnoha generacemi.
Dnešní ceny nemovitostí nejsou zrovna malé, poptávka vyšroubovala ceny tak vysoko, že si vlastní bydlení může dovolit jen málokdo. Byla to právě touha po vlastním bydlení, co mnohé přivedla na myšlenku, pořídit si mnohem levnější a ekologičtější typ bydlení. A určitě nejde o ponuré, tmavé a vlhké bydlení v díře, které sdílíte s dalšími obyvateli, jako jsou myši, hraboši a otravný hmyz.
Základem je dostatek oken
Dnešní projekty tohoto typu bydlení jsou do detailů promyšlené a ti, kteří si takovou stavbou prošli, radí ostatním zájemcům o tento druh bydlení, čeho se vyvarovat. Důležité je umístit dostatek oken, aby každá místnost měla dost světla, které by mělo přicházet ze dvou směrů.
Podzemní dům nemá nic společného se suterénem a rozhodně nepřipomíná sklep. Podobá se spíš podkrovnímu bydlení. Většina oken je orientována na jih, ale oblíbená jsou i střešní okna, díky tomu do domu proudí dostatek slunečních paprsků.
Úspora energie
Díky tomu, že pod zemí platí úplně jiné podmínky, než-li je tomu na povrchu, dokáží majitelé těchto obydlí ušetřit za vytápění až 80% energie. Nejedná se o využití tepelné energie ze země. Ale jde o stabilitu tepelného prostředí v podzemí.
Přibližně v hloubce dva až tři metry se trvale drží teplota kolem 10 stupňů. Tudíž, když v zimě mrzne, až praští, musí se klasický dům vytopit a zvednout teplotu o cca 23 stupňů, zatímco dole stačí teplotu zvednout jen o deset stupňů. A jaké další výhody sebou takové bydlení přináší? Mimo energetické úspory je to fakt, že
-
odpadá nutnost pečovat o střešní krytinu
-
jste blízko přírodě
-
lze stavět na pozemku, kde není budování klasického domu z nějakých důvodů možné
-
takový dům je odolnější vůči živlům
-
disponuje kvalitní zvukovou izolací
Ovšem bezpochyby má takové bydlení i svá proti:
-
omezené možnosti co se designu týče (to záleží na místu, které si zvolíte)
-
složitější financování, pokud nemáte své peníze
-
počáteční vyšší náklady (ovšem nemusí tomu tak být vždy, dokážete-li takový dům projektovat a postavit svépomocí)
Co vše taková stavba zahrnuje?
-
Vhodné místo (pozemek)
-
Zemní práce
-
Design domu i celého terénu
-
Hrubá stavba
-
Izolace
-
Technické zařízení budovy
-
Realizace projektu
Levnější variantou jsou tzv. hobití domky, které jsou vyrobeny z voděodolných polymerních materiálů. Jde o jednoduché konstrukce, které jsou k sobě upevněny pomocí nýtů. Výhodou je jejich variabilita. Domek se posypou zeminou, do které majitel může zasadit libovolnou vegetaci. Také interiér je možné přizpůsobit vašemu vkusu. Stěny je možné vymalovat, použít libovolný obklad, přivrtat police.
Fotografie: Pinterest, Awesomeinventions, Dissolve