Stát nabízí štědré dotace na zateplení fasády. Zažádat mohou především rodiny s nízkým rozpočtem

Fotografie: Ben Brennan / Public domain

Vlastní bydlení je náročné na údržbu, proto stát myslí i na ty domácnosti, které mají méně peněz a na modernizaci samy nestačí. Proto jsou zde dotace třeba na zateplení fasády.

Důchodci nebo třeba invalidé – zkrátka domácnosti, kterým horko těžko zbývají peníze na to, aby rekonstruovaly vlastní „střechu nad hlavou“, ale nově také rodiny pobírající přídavek na dítě mohou využít dotační program Ministerstva životního prostředí. Všem těmto subjektům může program Nová zelená úsporám Light pomoci dotovat třeba zateplení jejich domu.

Podmínky jsou pevně dané

NZÚ Light – neboli Nová zelená úsporám „odlehčená verze“. Projekt, který funguje už několik let, doplnil klasickou Novou zelenou úsporám. Jeho cílem je dopomoci k udržitelnému bydlení i domácnostem s nízkým rozpočtem. O tento druh dotací si tak může žádat podle portálu NováZelenáÚporám pouze ten, kdo má trvalý pobyt v daném objektu po určitou dobu a splňuje některou z podmínek:

  • pobírá starobní důchod,
  • má invalidní důchod 3. stupně,
  • pobírá příspěvek na bydlení nebo přídavky na děti.

Podmínky jsou každý rok aktualizované a lze je nalézt na výše uvedeném portálu projektu.

Domácnosti, které uvažují o zlepšení svého bydlení a zároveň splňují podmínky, tak mohou žádat například o dotaci na zateplení fasády domu. A jak už jsme psali na portálu BydlímeÚtulně minule, někteří žadatelé se mohou těšit až na 100% dotaci od státu. Stačí pouze po dokončení prací vše pečlivě fotograficky zdokumentovat a doložit společně se zprávou o provedených opatřeních. Žádosti se podávají přes Identitu občana nebo bankovní identitu.

Obytné budovy v ČR musí být do roku 2050 zcela bezemisní. Klíčem jsou i solární panely a biomasa

Zateplujte s rozmyslem

Před podáním žádosti se musíte rozhodnout – budete zateplovat svépomocí, nebo to necháte na odborníkovi? Ať tak nebo tak, určitě si zároveň s tím pročtěte příručky k projektu NZÚ Light nebo se poraďte, abyste vyhověli podmínkám a dotace získali. Mohou zde hrát roli nejen centimetry, ale i použitý materiál.

Muž s vrtačkou na střeše
Fotografie: Freepik

Na jeden rodinný dům lze v součtu využít až 240 tisíc korun, jak zmiňuje iRozhlas. Ty lze rozdělit i mezi více rekonstrukčních prací, k zateplení tak můžete například přidat výměnu oken a vchodových dveří, případně si koupit solární systém na ohřev vody. Pokud zvažujete náročnější či větší rozsah rekonstrukce, poté se obecně doporučuje žádat spíše v klasickém programu Nové zelené úsporám.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*