Pokud patříte mezi milovníky zahrádkaření, jednou z věcí, která může velmi pokazit vaši radost z úrody, jsou nejrůznější škůdci, paraziti a nemoci. I když se o vaše rostliny staráte, jak nejlépe umíte, znenadání začne rostlina chřadnout a je po úrodě. Mezi nejčastější škůdce patří zejména nejrůznější hmyz, ale také plži či hlodavci.
Mnoho lidí v boji s nimi používá nejrůznější chemikálie, což ale není vhodné, zejména pokud se jedná o zeleninu či ovoce, které následně chcete konzumovat. Mnohem lepší je pokusit se se škůdci bojovat pomocí osvědčených přírodních způsobů a metod. Co můžete k boji využít?
Citron a grep
Citron dosahuje skvělých účinků v boji proti nejrůznějším parazitům, které poškozují vaše rostliny. Nejlepší je připravit si speciální roztok vody s citronovou šťávou a tímto roztokem následně rostliny stříkat. Preventivně i v případě, že už jste na rostlině nějaké parazity objevili.
Z dalších citrusů spolehlivě funguje extrakt z grapefruitových jadérek, zejména proti mšicím a slimákům. Stačí přidat osm kapek tohoto extraktu do sklenice vody a opět použít ve formě postřiku. Semínka grapefruitu mají navíc i antimikrobiální vlastnosti, a fungují tak i proti nejrůznějším chorobám a plísním rostlin.
Káva a vaječné skořápky
Někteří lidé kávovou sedlinu, která je plná látek, které přispívají ke správnému růstu rostlin, používají jako hnojivo, které přidávají do půdy. Kávovou sedlinu lze ale využít i jako prostředek proti škůdcům, stačí ji nasypat na povrch půdy a její intenzivní aroma škůdce spolehlivě odradí.
Stejným způsobem, ať již jako prostředek proti škůdcům či jako způsob, jak dodat rostlinám potřebné živiny, lze kromě kávy použít také rozmělněné vaječné skořápky.
Česnek
Česnek je známý svými antibakteriálními vlastnostmi, pro které se doporučuje jeho zvýšená konzumace v boji proti nejrůznějším nemocem. Česnek ale prospěje i rostlinám, navíc jeho nepříjemná štiplavá vůně odradí veškerý hmyz široko daleko.
Obvykle se doporučuje prolisovat dva stroužky česneku a nechat je přes noc vylouhovat ve dvě stě padesáti mililitrech vody. Ráno touto směsí rostliny postříkejte a zbytkem zalijte půdu v jejich okolí.
Pivo i ocet
Pokud máte rádi pivo, můžete se o něj čas od času podělit se svými rostlinami, skvěle funguje především proti plžům. Stačí jednoduše zbytkem piva, které nalijte na hadřík, otřít listy.
Druhou možností je nechat stát misku s trochou piva poblíž vašich rostlin. Poslední možností, o které se zmíníme, je jablečný ocet, který mnoho lidí používá k ochraně růží před mšicemi. Lze ho bez problémů použít i na další rostliny, opět je nejjednodušším způsobem smíchání octa s vodou a použití ve formě postřiku.
Fotografie: Pixabay