Pěstujete orchideje? Tyto květiny jsou velmi oblíbenými pokojovkami právě pro svou krásu. Jenže jejich pěstování není vůbec tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Řada lidí si pořídí orchidej s tím, že o ni budou pečovat jako o ostatní pokojové květiny, ale brzy narazí na to, že orchidej vyžaduje naprosto jinou péči.
Pozor na ostré slunce
Především nyní, když začíná slunce opět sílit, je nezbytné chránit orchideje před přímým slunečním zářením – ostré slunce je zárukou toho, že vaše orchidej nebude prospívat. Mírné ranní či večerní slunce orchidejím neublíží, ale během poledne by je mohlo doslova spálit. Hodí se je tedy stavět blíže k oknu, ale tak, aby mohly nasávat spíše rozptýlené denní světlo. Pokud máme v místnosti světla málo, dá se využít i umělé osvětlení, ale ve většině domácností se dá najít i pro orchideje vhodné místo, kde se jim bude dobře dařit.
Netradiční zalévání
Největší kumšt ale u orchidejí představuje zalévání. U orchidejí se dá snadno orientovat podle barvy kořenů – pokud jsou zelené, není voda třeba, jakmile ale zblednou, je nutné přidat vláhu. V žádném případě se nedoporučuje používání tvrdé vody – postupem času totiž dochází v půdě k hromadění solí, které rostlinu poškozují. Pokud víte, že doma tvrdou vodu máte, je nejlepší nechat ji řádně odstát, anebo ji převařit.
Největší rozdíl je však ve způsobu zalévání. U jiných rostlin jsme zvyklí prostě nalít trochu vody do mističky nebo přímo ke kořenům a je hotovo. U orchidejí však rostlinu i s květináčem ponoříme na chvíli do nádoby s vodou a asi po deseti minutách ji vyjmeme a necháme odkapat. To děláme přibližně jednou až dvakrát do týdne v závislosti na ročním období a na okolní teplotě.
Vzdušné kořeny orchideje totiž nesnášejí trvale vlhkou zeminu, takže je nutné, aby rostlina nikdy nestála ve vodě, ani nebyla příliš vlhká. Pokud budete takto svědomitě o květinu pečovat, dočkáte se krásných květů, které vám budou dělat velkou radost.
Fotografie: Pixabay, Freepik