Nebojte se pěstovat orchidej. Je sice vybíravá, ale správná péče není složitá

Fotografie: Freepik

Většina milovníků pokojových rostlin tvrdí, že orchidej je jednou z nejnáročnějších a nejvrtošivějších květin, které si můžete pořídit. Je to do jisté míry pravda, ale ne zcela. Orchidej je jen natolik problematická, nakolik jí nedokážete dát přesně to, co potřebuje. Ale jakmile pochopíte, co přesně potřebuje, odmění se vám nádhernými květy a někdy i velmi příjemnou vůní.

Co dělat po nákupu

Jakmile si koupíte orchidej, je potřeba dopřát jí doma nějaký čas na aklimatizaci. Rozhodně tedy nespěchejte na nějaké přesazování nebo něco podobného. Nechte ji odpočívat na klidném a světlém místě a snažte se s ní nijak nehýbat. Na přesazování do nového většího květináče by měl ideální čas přijít nejdříve po dvou až třech měsících od zakoupení.

Vhodný substrát

Ve volné přírodě orchidej roste a kvete na kůře stromu, kde může přijímat dostatek dešťové vody. Proto i pokojové orchideje vyžadují speciální substrát, který umožní ukotvení jejích specifických kořenů. Nechte si takový vhodný substrát doporučit přímo při nákupu orchideje.

Výběr květináče

Důležitým krokem je výběr květináče. Většina odborníků doporučuje pořídit si průhledné nádoby s drenážními otvory. Díky tomu může rostlina přijímat dostatek světla i pro své kořeny. Snadno také může vyloučit přebytečnou vodu, kterou nepotřebuje.

Fotografie: Freepik

Přesazování

Co budete potřebovat:

  • nádobu s teplou vodou
  • květináč
  • substrát

Květináč s orchidejí umístěte do nádoby s vodou. Zde nechte rostlinku několik hodin nasávat vlhkost. Poté musí být rostlina opatrně vytažena a kořeny musí být očištěny od zbytků substrátu.

Fotografie: Freepik

Suché a shnilé kořeny můžete odříznout nebo ustřihnout a zbytek zkontrolujte, zda na nich není plíseň nebo hniloba. Do připraveného květináče dejte na spodek trochu substrátu.

Následně umístěte to květináče orchidej a doplňte zbytkem substrátu. Není třeba povrch nějak udusávat, kořeny by měly kolem sebe mít dostatek prostoru. Znovu zalévejte nejdříve o týden později.

Podpora kvetení

Někdy se může stát, že orchidej nechce vykvést. Podpořit ji můžete takto. Vyzkoušejte tzv. šokovou terapii. Orchidej přesuňte na 3 dny na tmavé místo a poté ji vraťte opět na světlo. Po takovém šoku rostlinka většinou vyrazí květy.

Může se ale stát, že ani to nezabere – pak je potřeba hledat příčinu jinde. Rostlina asi není zdravá. Zkontrolujte kořeny, případně se poraďte s odborníkem.