Dostatečné množství rajčat můžete vypěstovat i doma na parapetu. Stačí se držet několik jednoduchých zásad

Fotografie: Pixabay

Milujete rajčata? Jistě, že ano. A vypěstovat si je můžete doma na parapetu. Rajčata v zimě budou stejně dobrá, jako během léta. Musíte ovšem vědět, jak na to. Podívejme se na pár základních kroků.

I ve chvílích, kdy za oknem vidíte sníh a mráz, vaše duše si žádá teplo a zeleň. Proto v zimě někteří vysazují na parapetu miniaturní zeleninovou zahradu. Rajčata v zimě tak nemusí být ničím ojedinělým. Abyste se dočkali chutných plodů, musíte následovat několik jednoduchých kroků. Co je důležité, když se pustíte do tohoto netradičního pěstování? Nejde o nic extrémně složitého, uvidíte sami.

Volba odrůdy

Trpasličí odrůdy rajčat jsou pro tyto účely naprosto ideální. Mají drobné plody, ale také úžasně lahodnou chuť. Mezi nejoblíbenější odrůdy rajčat, které se pěstují v interiéru, patří Florida Petite, tzv. „balkonový zázrak“ a Minibel. Můžete ale samozřejmě i řadu jiných odrůd, které mají malé plody. Čím se tyto tři odrůdy vyznačují?

Fotografie: Pixabay

Florida Petite zraje časně a rostliny dosahují výšky asi 30 cm. Získat můžete asi 15 – 20 jasně červených plodů v jednu chvíli, z nichž každý váží asi 35 gramů. „Balkonový zázrak“ také zraje velmi brzy a poskytuje bohatou sklizeň. Má růžové plody o hmotnosti až 30 gramů. Minibel nedorůstá výše než 30 cm a získáte 8 – 10 plodů v kompaktním shluku. Hmotnost každého rajčete běžně nepřesahuje 40 gramů.

Příprava semen

Doporučuje se předem namočit semena ve slabém roztoku z manganistanu draselného po dobu asi 15 až 20 minut. Poté je přendejte do roztoku jakéhokoli stimulantu na dobu 12 hodin. Poté dejte semena do vlhkého gázového plátna a umístěte je na teplé místo. Tam budou v klidu klíčit. Během pár dní uvidíte velké změny.

Fotografie: Freepik

Důležité nejsou jen semena, ale také půda. Chcete-li úspěšně pěstovat rajčata v bytě, musíte připravit správnou půdní směs. Může se skládat z černé půdy (40 %), humusu (50 %) a písku (10 %). Do připravené směsi přidejte živiny. Na 1 litr půdy by mělo být přidáno 30 až 40 gramů dřevního popela, 2 až 3 gramy močoviny a 5 gramů potašového hnojiva.

Výsev

Pro setí rajčat se používají 200 ml šálky. Mohou být plastové i rašelinové. Jakmile se semena dobře vyvinou, měla by být uložena po jednom do každé nádoby s navlhčenou půdou do hloubky 1 – 1,5 cm. Šálky by měly být pokryty fólií a umístěny na teplé a tmavé místo. Půda přitom nesmí vyschnout. Poté dejte sazenice na parapet, kde se jim bude dařit nejlépe. Zalévejte tak, aby půda nebyla nikdy vyschlá. Rajčata totiž potřebují poměrně hodně vláhy, tak na to myslete.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]