Tajemství pěstování rajčat, díky kterým budete mít dokonale sladká rajčata. Připravte se na další sezonu včas

Fotografie: Freepik

Rajčata jsou výjimečnou zeleninou. Jakmile si vypěstujete ta vlastní domácí ze zahrádky, již nebudete chtít obyčejné kupované ze supermarketu. Konzumace rajčat je díky přítomnosti celé řady vitamínů, minerálů a vlákniny velmi zdravá. Jenže vypěstování úspěšné úrody může být složitým oříškem. S pomocí následujících rad to však jistě hravě zvládnete k maximální spokojenosti.

Hodně světla

Základním předpokladem pro růst rajčat je dostatek světla. Tvorba a zrání chutných červených plodů je totiž energeticky náročným úkolem. Při výběru vhodného stanoviště pro pěstování rajčat tak volte spíše slunné místo. Občas tak budete nuceni zvolit i takovou lokalitu, kde bude nutná pravidelná zálivka.

Dostatečná zálivka

Druhým klíčovým bodem pro krásná a svěží rajčata, která ochotně kvetou a mají spoustu zralých a velkých plodů je jednoznačně dostatečná a hlavně pravidelná zálivka. Je lepší rajčata zalévat zhruba každý den po menších dávkách, než jim dát hodně vody a následně několik dní pauzu. Okolní substrát by totiž neměl úplně přeschnout, aby neodumřely miniaturní kořínky a stále probíhala co nejvíce efektivní zásoba živinami přítomnými v půdě.

Fotografie: Freepik

Hnojivo

Jednou za čas do zálivky přidejte také hnojivo. Kromě univerzálních zahrádkářských hnojiv, která se vyplatí aplikovat již hned po vysazení rajčat na záhon, přidejte také manganistan draselný. Doplní problematické živiny, které často chybí. Pro snadné vstřebávání živin je také vhodné pravidelné přihnojování vápníkem.

Pozor na studenou vodu

Při zalévání si dávejte pozor na studenou vodu. Nejlepší variantou je zálivka o teplotě něco málo přes 20 stupňů. Rajčata jsou totiž poměrně teplomilné rostliny a nízké teploty vzduchu ani vody jim rozhodně nesvědčí.

Sůl a popel

Trochu zajímavou, ale přesto překvapivě účinnou radou, je občasné přihnojování směsí soli a popela. Doporučuje se to hlavně během plodného období při růstu a zrání plodů, kdy rostlina potřebuje nejvíce živin.

Fotografie: Freepik

Soda s trochou oleje proti chorobám

Pokud chcete zvýšit šanci, že se rostliny rajčat budou těšit dobrému zdraví bez chorob, aplikujte jednou za čas speciální roztok jedlé sody smíchané s trochou rostlinného oleje, tekutým mýdlem a rozdrcenou tabletkou aspirinu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]