Léto je dobou, kdy se pravidelně vytahuje zahradní gril. Mnoho z nás se jistě už teď těší na společné grilování nejrůznějších pochutin, ať už ve společnosti rodiny či přátel. Ať již dáváte přednost grilovanému steaku, klobásám či zelenině, nejen před grilovací sezonou, ale po každém dílčím grilování byste měli gril důkladně vyčistit. Nejrůznější „napečeniny“ mohou nejen negativně ovlivnit chuť následně připravovaných pochoutek, ale mohou mít navíc i negativní vliv na náš organismus či způsobit malé vzplanutí připravovaného jídla.
Plynový gril – odpojení od plynu a demontáž jednotlivých částí
Jedním z nejčastějších typů grilů, který lidé na své zahrádce či terase mají, je plynový gril. O tom, že grily se obecně čistí až poté, co zcela vychladnou, pravděpodobně není nutné nikterak zdlouhavě hovořit. V případě, že gril nenecháte vychladnout, riskujete nejrůznější popáleniny a podobně.
Pokud jde o plynový gril, před čistěním ho vždy odpojte od přívodu plynu. To byste měli dělat i vždy, když víte, že gril nějakou dobu nebudete používat, zvýšíte tím bezpečnost. Po odpojení grilu od přívodu plynu následuje jeho demontování, tedy odstranění všech roštů a dalších částí, jako jsou ovládací knoflíky hořáku, ohřívací stojany či vaničky na zachycování tuku.
Nejlepší je tyto části namočit do teplé vody se saponátem na nádobí nebo s tekutým mýdlem, aby došlo k rozpuštění mastnoty a dalších nečistot. Čím méně často gril tímto způsobem čistíte, tím hůře se tyto nečistoty a usazeniny samozřejmě budou odstraňovat.
Při čistění nezapomeňte ani na trubice hořáku, návod, jak tyto trubky vyjmout, najdete většinou v pokynech výrobce. Nikdy se je nepokoušejte odstranit jiným způsobem, mohli byste je totiž poničit a následně by gril nemusel správně a bezpečně fungovat. Chcete-li je důkladně vyčistit, doporučuje se použít nějaký dlouhý drát, kterým z trubek odstraníte veškeré možné ucpávky.
Právě tyto usazeniny, pokud je čas od času neodstraníte, bývají nejčastější příčinou náhlého vzplanutí grilu. Dále můžete k čištění vnějších trubek hořáku použít také ocelový štětinový kartáč. Po odstranění většiny částí grilu je důležité důkladně vyčistit také jeho interiér a veškeré rošty, na vše se opět nejlépe hodí voda se saponátem či mýdlem.
Gril na dřevěné uhlí – teplá voda se saponátem jako základ
Druhým nejčastějším typem grilů jsou grily na dřevěné uhlí, které mají oproti plynovým grilům výhodu jednodušší konstrukce, a tedy i čištění. Opět se ale vyplatí jejich pravidelné čištění po každém grilování.
Prvním krokem je samozřejmě odstranění zbytků uhlí a popela. Následuje očištění vnitřních části od sazí, nejlépe papírovým ubrouskem, a následné vyčištění jednotlivých částí teplou vodu se saponátem či mýdlem, stejně jako tomu bylo v případě plynového grilu.
Pokud jsou rošty grilu hodně zašpiněné, vyplatí se je přes noc namočit do směsi vytvořené ze dvou šálků octa a jednoho šálku jedlé sody.
Fotografie: Getty Images