Zdánlivě obyčejná jedná soda je univerzálním pomocníkem v domácnosti. Většina lidí ani netuší, jaký poklad má doma

Fotografie: Getty Images

Jedlá soda je běžný název pro hydrogenuhličitan sodný. Je to snadno dostupný prostředek ve formě prášku bílé barvy, který je rozpustný ve vodě.

Možná se vám jedlá soda vždy jevila jako úplně obyčejná, ale ukážeme vám, že existuje neskutečně široké spektrum možností, jak ji účinně využít. Níže uvedené příklady nejlépe ilustrují různé způsoby použití sody, ale jejich výčet samozřejmě není úplný.

Unavené nohy

Máte za sebou horskou túru nebo jste naopak dlouho stáli v zaměstnání? V obou případech máte jistě unavené a bolavé nohy, které si zaslouží vaši péči. Abyste jim účinně ulevili, nalejte do lavoru litr teplé vody a rozmíchejte v ní 4 polévkové lžíce jedlé sody. Tato koupel nohám jen prospěje.

Fotografie: Pixabay

Pomoc při pálení žáhy

Pokud se stane, že vás nepříjemně pálí žáha a nemáte po ruce žádný lék, můžete do sklenice vody vmíchat jednu čajovou lžičku jedlé sody. Vodu se sodou vypijte a uvidíte, že se vám brzy uleví.

Hmyzí bodnutí nebo štípnutí

Na zmírnění nepříjemného hmyzího bodnutí nebo štípnutí existuje řada účinných prostředků, ale jen málokdo ví, že pomoct může také jedlá soda. Stačí ji smíchat s vodou a vytvořit pastu, kterou se poté potře postižené místo. Dochází prakticky k okamžité úlevě.

Odstranění zápachu v ledničce

Někdy se stane, že při sebelepší snaze je v ledničce ne příliš příjemný zápach., K odstranění a také jako prevence poslouží miska s jedlou sodou, kterou do ledničky umístíte.

Odstranění zápachu v termosce

I přes pravidelné vymývání termosky se někdy stane, že je cítit. Abyste se pachu zbavili, naplňte termosku se tří čtvrtin vodou, přidejte do ní několik čajových lžiček sody, uzavřete, dobře protřepejte a vypláchněte čistou vodou.

Změkčení luštěnin

Pokud vaříte luštěniny, tedy například fazole, čočku nebo hrách, a chcete, aby vám dříve změkly, přisypejte do vody během vaření malé množství jedlé sody.

Čištění odtoku

Pokud chcete účinně vyčistit odtok a zároveň nemáte důvěru ve speciální chemické čisticí prostředky, které jsou dost agresivní a mohou zatížit životní prostředí, obraťte se k přírodě. Účinný prostředek si totiž můžete snadno připravit doma, přičemž budete potřebovat pouze ocet, jedlou sodu a vroucí vodu.

Fotografie: Freepik

Do odtoku nejprve nalejte litr vařící vody a poté menší množství octa, v němž jste rozmíchali jedlou sodu. Směs nechejte v odtoku působit alespoň 30 minut a poté jej opět propláchněte litrem vařící vody.