Skleničky na víno jsou záležitostí, kde mnoho lidí někdy tápe. Která sklenice je ta správná pro červené, bílé nebo šumivé víno? Jak sklenici připravit, aby se nápoj z ní pil už pohledem? Náš článek je určen spíš domácím milovníkům vína, ale možná v něm najde zajímavé tipy i začínající servírka nebo číšník.
Proč se skleničky třídí podle typu vína?
Skleničky na víno by měly být vyrobeny z nebroušeného a průhledného skla, ideálně velmi tenké sklo. Stopka sklenice má být elegantně dlouhá a povrch kalichu suchý a čistý. Proč mají skleničky na víno tyto nároky?
Určitě zde hraje svou roli estetický dojem. Přeci jen víno není jen tak nějaký obyčejný nápoj a jeho historie je předlouhá. Ovšem nejde pouze o uhlazenou fazónku a vytvoření dojmu. Správná sklenička je de facto nepostradatelným nástrojem na zkoumání barevných, aromatických a chuťových vlastností daného vína. Jen hladké a průhledné sklo umožňuje posoudit jeho barvu. Dostatečně dlouhá stopka brání, aby se kalich v dlani zahříval a ovlivnila se tak teplota vína. A tvar i objem skleničky umožňují danému vínu plně rozvinout chuť a buket. I sebelepší víno v nesprávné sklenici prostě nevynikne. Vždy utrpí na svých kvalitách.
Skleničky na červené víno
Pro červené víno jsou vhodné objemné sklenice s širokou hladinou, aby se mohla rozeznít symfonie vůní a chutí. Tyto sklenice mívají cibulovitý tvar, objem 600 mililitrů a více, obvod skýtá maximální prostor pro kontakt se vzduchem.
Skleničky na bílé víno
Bílé víno se podává chladnější. U bílého vína rychleji vyprazdňujeme a doléváme. Z tohoto důvodu se kladou na skleničky určené k pití bílého vína jiné nároky. Tvar je protáhlý, užší a má menší objem.
Skleničky na šumivé víno
Patří šumivé víno k vašim oblíbeným? Pak si ho zcela jistě vychutnáte se všemi jeho bonusy pouze ze správné sklenice. Šumivé víno se rozlévá do tzv. píšťal či fléten. Jsou to vysoké skleničky s úzkým profilem, díky tomu pomáhají vůním na cestě k cíli – k vašemu nosu. Sekt se naplňuje cca do třetiny sklenice.
Jak o sklenice pečovat?
V myčce nádobí nejenže hrozí tenkému sklu nenávratné poškození/rozbití, ale mohou na nich zůstávat šmouhy. Při ručním mytí je někdy docela obtíž dostat se do útrob úzkých skleniček. Doporučujeme umývat sklenice ručně a používat speciální kartáč, který dokonale vyčistí i hůř dostupná místa ze dna skleničky. Existují i přímo čisticí prostředky na mytí vínových skleniček.
Rada na závěr
Jestliže se obáváte toho, že skleničky ani tak nepoznáte, můžete po jejich zakoupení, kde je na krabici uvedeno, pro který druh vína jsou určeny, opatřit stopky dekorativními a rozeznávacími kroužky.
Obrázek: pixabay.com