Orchideje vidíme v domácnostech velmi často. Jejich pěstitelé jsou ale občas zmatení. Tato krásná květina je dokáže pěkně potrápit. Má rada vlhko, ale je náchylná na přelití, má ráda slunce, ale nesnese přímé paprsky – ano, přesně tyto situace musíte řešit, pokud chcete, aby vaše orchidej rostla správně, a dokonce také kvetla. Pokud s péči o vaši orchidej také trochu zápolíte, přečtěte si nejčastější chyby, které většinou stojí za tím, že se orchidejím nedaří.
Pozor na zalévání
Často se setkáme s označením orchidejí jako nenáročné květiny. Pokud jejich péči nezvládáte, nezoufejte, možná jste opomenuli jen malý detail. Navíc rozhodně nejste sami, kdo s péčí potřebuje poradit. Na internetu najdete nespočet diskuzí na toto téma. My vám poradíme vyvarovat se těch nejčastějších chyb. Ujistěte se, že je neděláte a vaší orchideji by se mělo dařit.
Nejčastější chybou je zalévání. Orchidej má ráda vlhko, přelití ji ale vadí a je na něho velmi náchylná. Vlhko prospěšné pro orchidej by mělo být ze vzduchu. Pokud ji opakovaně přelíváte, začnou ji uhnívat kořeny, což působí opačným způsobem.
Při zalévání se řiďte vzhledem rostliny. Sama si řekne, kdy potřebuje zalít. Poznáte to ve chvíli, kdy se na spodních listech objevují rýhy, nebo že se její kořeny zbarví do šeda. Mělo by se tak dít přibližně jednou za dva týdny. V přírodě totiž orchidej kvete striktně v období sucha, aby kvetla i u vás doma, musí dojít k zajištění podobných podmínek.
Při zalévání používejte vždy vlažnou vodu. Příliš studená je taktéž velmi častou chybou. Stejně jako na teplotu vody se soustřeďte i na čas zalévání. Orchidej by se měla zalévat vždy v první polovině dne, aby byl večer substrát při poklesu teploty suchý.
Žluté zbarvení listů
Nažloutlé listy orchideje jsou také důvodem navštěvování nejrůznějších internetových diskuzí a fór, kde lidé sdílejí své zkušenosti. Žluté listy ale mohou mít více příčin:
- reakce na změny
- poškozené kořeny
- nedostatek železa nebo draslíku
Než se ale pustíte do hledání příčiny, zvažte, zda nejde pouze o přirozený cyklus listů, jak je tomu běžné u každé pokojové rostliny. Pokud jde pouze o jeden nebo dva nažloutlé listy, nemusíte se obávat.
Příliš mnoho slunečního světla
Orchidej v přírodě roste ve stínu stromů, kam sluneční paprsky nikdy nesvítí přímo. Takové podmínky vyžaduje i v bytě. Neumisťujte ji proto na jižní parapet a před slunečními paprsky ji chraňte částečným zatemněním.
Fotografie: Freepik