Výskyt plísně v květináči: Jaké nejčastější chyby při pěstování ji mohou způsobit?

Pokud vás baví pěstování nejrůznějších rostlin a květin, můžete nyní zjistit několik zajímavých informací, které se týkají nejčastějších chyb s tím spojených. Mnozí domácí zahradníci vlastně ani netuší, že by něco dělali špatně. S těmito tipy se bude vaší zeleni dařit zase o něco lépe.

V květináči se objevila plíseň, co s ní?

V momentu, kdy na půdě kolem rostlin zaznamenáte plíseň, nemusíte se ihned hrozit. Bílý povlak není žádnou katastrofou. Avšak musíte co nejdříve zasáhnout, aby se z plísňového povlaku nerozvinula houbovitá choroba, jež by zeleň nenávratně poškodila. Zde je několik důvodů, proč se plíseň kolem rostliny vytvořila:

  • Chyba v zalévání: pravděpodobně jste rostlině dopřáli až příliš vláhy. Ta se v půdě nakumulovala a postupně došlo k tvorbě plísní.
  • Nedostatečný odtok přebytečné tekutiny: pakliže vás květináč není opatřený drenážním otvorem, který umožní plynulý odtok vody z květináče, vláha bude stagnovat na jeho dně.
  • Nízká teplota v okolí a nadměrná zálivka: v případě, že pěstujete rostlinu venku a již došlo k výraznému poklesu teplot, může se plíseň na půdě také snadno vytvořit. V chladnějších měsících byste tedy svou zeleň neměli zalévat stejným způsobem, jako v létě. Lepší tedy méně než více.
  • Vysoká vlhkost: v kombinaci s nízkými okolními teploty rovněž podpoří růst plísní. V normálním prostředí zase zvyšuje kyselost substrátu, což také není žádoucí.

Další příčina vzniku plísní v květináči

Infikovanou půdu s plísňovými spory si můžete jednoduše přinést i ze zahradnictví, nebo z květinářství. To je způsobené tím, že prodejce sice odstranil substrát napadený plísní, avšak nevyměnil květináč, v kterém spory zůstaly.

Fotografie: Pixabay

Proč a jak odstranit substrát napadený plísní?

Kromě toho, že plíseň na půdě může vaše pokojové rostliny zahubit, nepůsobí vůbec příznivě ani na lidské zdraví. Do ovzduší se totiž mohou spory uvolňovat a člověk je pak dýchá. To vede často k celé řadě zdravotních obtíží. Je tedy důležité zasáhnout co nejdříve.

Nutné je odstranit veškerý napadený substrát a kořeny rostliny dezinfikovat v roztoku manganistanu draselného. Také se zaměřte na čistotu květináče, nebo truhlíku. Ideálně jej vyměňte, nebo také pečlivě omyjte a vydezinfikujte standardními čistícími prostředky s chlorem.

Praktické tipy, jak předcházet plísním v květináči

Aby se plíseň kolem pěstovaných rostlin netvořila vůbec, zaměřte se v chladnějších měsících na pouze občasné a mírné zalévání. Do zálivky lze přidat i trochu manganistanu draselného, který bude preventivně působit. Vytvořte světle růžový roztok. Někteří zkušení zahrádkáři také doporučují nakrájet stroužek česneku, rozložit ho na půdu poblíž stonku a zalít.

Po vyschnutí substrátu česnekové plátky jen vyjmete a plíseň by se neměla tvořit. Opakovat tento způsob můžete tehdy, když máte podezření na tvorbu plísně v půdě. Zabráníte tím rozvoji rostlinných chorob.

Úvodní Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]