Kuchyňský nůž není jen vizitkou kuchaře nebo kuchařky, ale hlavně nejdůležitějším nástrojem v kuchyni. Může se zdát, že ostrý nůž je nebezpečný, záleží však na situaci. Někdy může paradoxně dojít ke zranění právě z důvodu jeho tuposti. Ostrý nůž totiž při krájení nebo řezání zachovává pevnost řezu a není nutné na něj tolik tlačit, neklouže a nehrozí riziko zranění. Jak účinně doma kuchyňský nůž nabrousit?
1) Naostřete nůž pomocí brusného kamene
Naše babičky ani jiný způsob ostření nožů, než pomocí brusného kamene neznaly. Vyskytoval se tak v každé domácnosti. Dnes to může být problém, protože v moderních domácnostech jej lidé nemají. Při nákupu brusného kamene dejte pozor na úroveň granulace. Jemný kámen naostří břit ostřeji, v domácí kuchyni postačí kámen se zrnitostí kolem 220 pro běžné ostření a odstranění zubů na břitu.
2) Na pomoc si vezměte olivový olej
Ostření bude mnohem efektivnější, když pokapete ostří nože minerálním olejem, který je k tomu určený, případně si vypomozte trochou olivového oleje.
3) Ostřete pomalu v úhlu od 10° do 30°
Při ostření nespěchejte a držte čepel nože v pevném úhlu vůči kameni, ten by neměl přesáhnout 30°, jen mírně tlačte, ale dodržujte rovnoměrný pohyb se stejným úhlem.
4) Ostřete do obloučku
Pro dodržení úhlu sklonu je možné si na vnitřní stranu položit minci, která vám s úhlem vypomůže. Současně ostřete pravidelnými krouživými pohyby, důležité je ostřit opravdu pomalu a obezřetně, aby nedošlo k poškození čepele.
5) Použijte mechanickou nebo elektrickou brusku
Není nůž naostřený podle vašich představ, rychle se zase ztupí? Na pomoc si můžete vzít kromě brusného kamene také mechanickou nebo elektrickou brusku. Mechanickou bruskou naostříte čepel nože mnohem rychleji, je však nutné počítat s tím, že se ostří rychleji ztupí a je nutné ostřit častěji. U elektrických ostřiček je výsledek kvalitnější, většinou také vydrží déle.
Úvodní Fotografie: Freepik