Každou hospodyňku trápí, že po delším používání a vaření jsou hrnce zašlé, matné a bez lesku. Nelze je pořádně umýt a vyleštit, aby vypadaly jako při prvním použití. Komu by se ale chtělo vařit v hrncích, které vypadají, že pamatují minulé století? Nevěšte hlavu, hrnce a jiné nádobí lze jednoduše vyčistit a dodat jim lesk, a to dokonce bez použití drahých marketingových přípravků.
Postačí několik levných ingrediencí, které máte dozajista doma. Nádobí se bude lesknout jako nové, dokonce vám čištění a leštění nezabere ani příliš času.
Čisté nádoby pomocí coly
Mýt a čistit nádobí pomocí coly? Ano! Nemusí se jednat přímo o colu, lze použít také jiný druh syceného nápoje o objemu 150 ml. Dále si připravte:
- 1 lžíci tekutého mycího prostředku,
- 2 lžíce peroxidu vodíku.
Nalijte všechny ingredience do misky a pořádně promíchejte šlehací metličkou. Měla by vzniknout směs bohatá na pěnu, případně přidejte ještě peroxid vodíku.
Následně naneste pomocí houbičky směs na všechny hrnce, pánve a nádobí a nechte působit alespoň 10 minut. Poté stačí jen omýt teplou vodou a nádobí bude zářivě čisté a lesklé.
Zubní pasta odstraní skvrny
Objevují se na nerezovém nádobí drobné skvrny, které nelze houbičkou a běžným čisticím prostředkem smýt? Pomůže vám zubní pasta. Postačí trochu vymáčknout na dané místo, pořádně rozetřít houbičkou a nechat 20 minut působit. Poté omyjte teplou vodou, po osušení můžete ještě povrch doleštit suchou křídou a otřít suchým hadříkem.
Na smaltované použijte sůl či citron
Připálenina na smaltovém povrchu? Hrnec nemusí letět hned do koše, byť vypadá připálený povrch odpudivě. Postačí nalít vlažnou vodu na dno hrnce a přisypat dostatek kuchyňské soli.
Nechte odstát asi 1-2 hodiny a následně přiveďte směs k varu. Budete překvapeni, jak rychle připálenina zmizí. Skvrnu na připáleném místě lze též dočistit směsí kuchyňské soli a citronové šťávy. Poté umyjte běžným čisticím prostředkem a osušte.