Při onemocnění člena domácnosti je správný úklid klíčový pro zastavení šíření infekce

Fotografie: Shutterstock

Když se k vám do vašeho hnízdečka klidu a harmonie dostane například střevní viróza, chřipka, nachlazení či jiné onemocnění, je normální, že šířením virů na každého člena domácnosti budete chtít patřičným způsobem zabránit. Ano, a to je jistě správný postup.

Aby se viry a bakterie nešířily po celém domě a na každého člověka, bude potřeba využít několik správných kroků a opatření, které zabrání volnému šíření. Včetně izolování nakaženého jedince.

Jestliže je ve vaší domácnosti někdo nemocný – trpí virovým onemocněním, je zajisté dobré každý den čistit povrchy pomocí správného čisticího prostředku, který bude mít jasné označení – dezinfekční prostředek ničící choroboplodné zárodky, viry a bakterie. Takový prostředek bude nejúčinnější a bez obav zlikviduje nežádoucí zárodky. Než takový produkt koupíte, doporučujeme přečíst si etiketu a ujistit se, jak se správně prostředek používá.

Některé musíte našplíchat a nechat nějaký čas působit. Jiné zase ihned setřít či naředit vodou. Také bude podstatné se ujistit, zda bude přípravek vhodný na vaše povrchy. Určité přípravky například s kovem nereagují příliš dobře, proto bude důležité se předem ujistit.

Nezapomeňte na rukavice

Také bude velmi důležité prostředek nanášet a utírat v gumových rukavicích. Jednorázové gumové rukavice budou k těmto účelům dokonalé. A pokud používáte rukavice na vícero použití, doporučujeme ujistit se, že máte jedny rukavice na mytí nádobí a jedny na dezinfekci domácnosti pro případ, když někdo onemocní. Tímto způsobem zajistíte nechtěný přenos virů. Také mějte po ruce kuchyňské papírové utěrky nebo několik hadříků z mikrovlákna, abyste nepřenášeli viry z povrchu na povrch. Na závěr těchto připomínek bychom vás rádi upozornili na jednoduchý krok, a to je mytí rukou.

Většina lidí pokud je doma a nepřijde z nákupu či procházky, si své ruce neumyje. Pokud máte v blízkosti nemocného, doporučujeme si ruce umývat i během pobytu doma, a to především, když půjdete k jídlu. Níže jsme pro vás připravili informace, které vás provedou hlubším čištěním vaší domácnosti a místy, na které si dát pozor, když vám doma řádí nezbedné viry.

Kliky a jiné dotykové povrchy

V domácnosti, kde se nachází i nemocný člověk, byste měli uklízet především dotykové plochy, jako jsou kliky, vypínače, kávovar, mikrovlnná trouba, ovladač, myčka a jiné knoflíky a úchyty. Některé z těchto oblastí jsou často opomíjené, a poté se viry a bakterie v domácnosti šíří rychlostí blesku.

Fotografie: Freepik

Ke správnému čištění postupujte následovně: Nejdříve umyjte jarovou vodou všechny povrchy, úchyty a poté vysušte papírovou utěrkou. Pro zničení bakterií použijte vámi zvolený dezinfekční prostředek. Podle návodu nechte přípravek účinkovat, a poté setřete. Zvláštní pozornost věnujte vypínačům – přípravek na ně nešplíchejte, ať se nedostane k elektrice voda. Stačí, když na hadřík či utěrku nanesete prostředek a vypínač utřete.

Koupelna

Místo, kde s úklidem rozhodněte nešetřete, je koupelna. Obzvláště toaleta potřebuje řádné vyčištění. Věděli jste, že když spláchnete, voda z toalety může vystříknout až dva metry daleko? Máte v blízkosti záchodu umyvadlo s kartáčky? Opět stejným postupem, jako je uvedeno výše, naneste vámi zvolený přípravek na umyvadla, vodní baterie a nechte roztok působit. Jiným hadříkem či papírovou utěrkou utřete i toaletu. I u toalety a koupelny nezapomeňte na kliky.

Fotografie: Freepik

Ložní prádlo a ručníky

Nemocný člověk se uzdravuje především v posteli, proto po uzdravení jedince bude velmi důležité, abyste ložní prádlo – povlečení i prostěradlo a malý polštářek vyprali. Ložní prádlo buď vyperte na 95°C a vysušte v sušičce nebo použijte dezinfekční prostředek pro textil. Řiďte se pokyny od výrobce. Tímto způsobem spolehlivě zničíte bakterie v ložním prádle. Tímto způsobem zahubíte viry způsobující chřipku, covid-19, ale i jiné bakteriální onemocnění.

Odpadkový koš

Pokud je koš přeplněný posmrkanými ubrousky od nemocného, stává se z koše živná půda pro bakterie, které se dostanou i do vzduchu. Snažte se koš vynášet velmi často nebo nemocnému dejte na kapesníky jiný pytlík, do kterého ubrousky bude házet. Nezapomeňte také vydezinfikovat koš.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]