Chcete se na jaře a v létě těšit z bohaté úrody ovoce a zeleniny? Pokud ano, musíte skleník začít připravovat už teď. Je nejvyšší čas na dezinfekci a obohacení půdy tak, aby byly výnosy z ní co nejvyšší. Vzhledem k tomu, že první jarní plodiny se do skleníku dávají už v březnu, musí být do té doby vše připraveno.
V uzavřeném prostředí se hromadí patogeny, které dokáží i přezimovat, proto je třeba je důkladně odstranit. Poté je nutné doplnit do půdy nezbytné živiny. Nezapomeňte: brzy přijde skutečné chladné počasí a práce půdní mikroflóry se drasticky zpomalí.
Dezinfekce: důkladným odstraněním patogenů předejdete nemocem
Existuje několik způsobů, jak účinně dezinfikovat skleník. Nejjednodušší a nejdostupnější je použití manganistanu draselného. Doporučená koncentrace jsou minimálně 3 litry roztoku na každý m².
Další možnou variantou dezinfekce je Farmayod. Jeho koncentrace by měla být 2 ml na 1 litr vody. Je důležité si uvědomit, že obě tyto látky zabíjejí nejen vše škodlivé, ale bohužel i užitečné, proto několik dní po dezinfekci musí být do půdy přidány mikrobiologické přípravky, které pomohou obnovit potřebnou mikroflóru.
Musíte vydezinfikovat také stěny a rám skleníku. Koneckonců, rostliny s nimi přišly do styku. Pro sklo a polykarbonát je vhodný stejný roztok manganistanu draselného nebo Farmayodu. Kovový rám lze dodatečně otřít roztokem amoniaku nebo běžnými dezinfekční roztoky.
Nejčastější způsoby pro obnovu plodnosti ve skleníku
Skleník nabízí možnost intenzivního zemědělství, ale jak známo, zelenina ve sklenících potřebuje účinné a včasné hnojení a hojnější zalévání než zelenina na klasických záhonech. Pravidelné hnojení významně přispívá k bohatší sklizni, někdy je ale zemina už tolik vyčerpaná, že je třeba ji vyměnit.
Je také třeba mít na paměti, že minerální hnojiva se ve skleníku hůře absolvují, a proto je žádoucí kombinovat „chemii“ a organickou hmotu. Organických přísad by mělo být o něco více než chemických, protože kromě obohacení půdy o živiny zlepšují také její strukturu. Z organických hnojiv se nejčastěji používá hnůj, humus, kompost a zelené hnojení.
Například tento jednoduchý recept na zelené hnojení se velmi osvědčil: Rostliny odstraněné ze skleníku (včetně plevelů, ale bez semen) vložíme do 1/3 sudu na zalévání zahrady a dopustíme vodou. Necháme dva týdny stát a pak používáme k zalévání.
Zkontrolujte funkčnost zavlažovacího systému a vyčistěte sudy na vodu
Pokud máte skleník čistý a vydezinfikovaný, zeminu zúrodněnou, máte větší část práce za sebou, ale některé kroky vás ještě čekají. Je důležité zkontrolovat funkčnost zavlažování. To platí i v případě, že nemáte závlahový systém a zaléváte klasicky konví.
Zkontrolujte a vymyjte sudy na vodu a gumové hadice. Zamyslete se, jestli máte funkční systém pro sběr dešťové vody, vyčistěte okapy, případně si promyslete, jak by se dal váš zavlažovací systém vylepšit.
Myslete také na to, že s příchodem jara bude voda v sudech velmi studená, což rostlinám příliš nevyhovuje a mohla by jim způsobit šok. Řešením může být uskladnění menšího sudu přímo ve skleníku.
Přemýšlejte nad vylepšeními: využijete přívod elektriky nebo stínění?
Teď už máte opravdu hotovo. Můžete se kochat připraveným skleníkem, a kromě plánů na jeho osázení je také ideální čas na přemýšlení o tom, jestli nám vyhovuje současný stav, nebo jestli by bylo třeba nějakých vylepšení.
Je možné (ale ne nutné) například skleník částečně zastínit, případně do něj přivést elektriku a začít využívat vytápění a svícení, které zvýší vaše výnosy. Přívod elektřiny je také nezbytný při zakládání automatické zálivky nebo použití vyhřívaných rohoží.