Provozuschopnost pračky lze zachovat po dlouhou dobu. Stačí o ni správně pečovat

Fotografie: Freepik

Jednou za čas je potřeba, aby byla pračka pořádně vyčištěna, aby stále prala prádlo dobře a kvalitně. Postupem času se do pračky z oblečení dostane špína, která se usazuje hlavně v bubnu pračky nebo v gumové části, kam se při úklidu nedostaneme.

Pokud se ale k čištění pračky dostaneme, až když přestává kvalitně prát nebo je dokonce již rozbitá, může se stát, že i když ji vyčistíte, už se nerozchodí. Proto je důležité čistit ji pravidelně a také správným prostředky. Když budete postupovat krok za krokem, nemůže se již stát, že vaše vyprané prádlo bude cítit zatuchlinou nebo na něm zůstanou skvrny.

Nejprve umyjte dveře, poté gumovou část

Dveře od pračky byste měli po vypraní prádla nechat otevřené, aby vyschla veškerá voda. Nejlépe ale uděláte, pokud dvířka otřete hadříkem do sucha. Jinak by se v pračce mohly tvořit plísně. Stejně to udělejte také s gumovou součástí pračky. Tam se tvoří nejvíce nečistot. Můžete k vyčistění použít například jedlou sodu, která je při úklidu univerzálním pomocníkem.

Fotografie: Pixabay

Jestli už v pračce plíseň uvidíte nebo ucítíte, budete muset zvolit radikálnější řešení. Na to již budou potřeba speciální přípravky proti plísni. Neměly by ale obsahovat chlór, který může gumu zdeformovat.

V bubnu se může usazovat vodní kámen. Jak víme z reklam, během živnosti pračky se ho tam může usadit i několik kilogramů. Vodnímu kameni předejdete tím, že použijete speciální prostředky nebo znovu babské rady. Usazeniny se snadno odstraňují v kyselém prostřední, můžete tak vyzkoušet kyselinu citronovou nebo obyčejný ocet. K vyčištění pračky budete potřebovat asi šest sáčků kyseliny. Kyselinu nasypte do šuplíku na prací prášek a zvolte cyklus s nejvyšší teplotou vody. Čištění se samozřejmě mění podle anatomie jednotlivých modelů praček. Zaměřte se proto na specifikace konkrétních modelů například v porovnání praček na portále Vybero.cz.

Důležité je také vyčistit šuplíky na prací prášek

Nezapomeňte vyčistit také komory na prací prášek a aviváž. I tam se postupem času dostanou nečistoty a zbytky prášku mohou nadělat paseku. Zásobník na prášek vyčistíte jakýmkoliv prostředkem na úklid. Vzhledem k velikosti komory můžete použít starý zubní kartáček nebo houbičku, abyste prostor vyčistili důkladně.

Celý zásobník můžete vytáhnout a dopřát mu lázeň v octovém roztoku. Tím se odstraní zbytky vodního kamene a také zamezíte tomu, že se objeví plíseň. Než vložíte komoru zase zpět do pračky, nezapomeňte ji pořádně otřít a osušit.

Fotografie: Freepik

Nezbytnou součástí pračky je filtr. Ten se můžete znečistit velmi snadno a je potřeba na něj myslet i při úklidu. Pračka by při velkém znečištění mohla přestat vypouštět vodu obvyklým způsobem. Navíc po praní zůstane voda v bubnu. Někdo si na vyčištění filtru zavolá profesionála, ale s trochou zručnosti to zvládnete sami.

Kryt filtru je většinou umístěn ve spodní části pračky. Než ho vyndáte, dejte po víko flitru nádoby a také si připravte staré hadry na vodu. Poté z pračky vyndejte všechny nečistoty. Po vyčištění filtr vraťte na místo, otřete otvor hadříkem a znovu nasaďte kryt.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]