Čistá pračka je základem čistého prádla. Jenže vlhké prostředí také představuje ideální podmínky pro růst bakterií a toho, že se objeví plíseň. Proto je třeba všechny spotřebiče pravidelně kontrolovat a dezinfikovat.
U pračky bývá nejčastěji napadené těsnění bubnu nebo zásobník, do kterého přidáváme prášky a gely. Není ale nutné ihned sahat po chemických prostředcích a chlóru, na který je spousta lidí alergická.
Jednoduchý čisticí prostředek za pár korun
Pračku můžeme snadno vyčistit i bez pomocí chemikálií. Bude k tomu potřeba jen pár ingrediencí, které nejspíš máme všichni v kuchyni či v koupelně, a dlouhý program pračky s vysokou teplotou, díky kterému se roztok dostane všude. K čištění si připravte:
- 3 litry vody
- 60 ml citronové šťávy
- 250 ml peroxidu vodíku
Citronovou šťávu a peroxid nalijte do nádoby společně s vodou a důkladně promíchejte. Touto směsí nejprve vyčistěte gumové těsnění a následně ho přetřete suchým hadříkem.
Po vyčištění těsnění je na řadě zásobník a buben pračky. Roztokem důkladně vydrhněte celou plochu, případně zbytek nalijte dovnitř a pračku zapněte. Cyklus by měl být dlouhý a použít co nejteplejší vodu.
Stejně tak nám poslouží i recept, kdy smícháme litr horké vody, prací gel a 250 ml octa. S touto směsí postupujeme stejně jako u předchozího receptu. Pozor, během jakéhokoliv čištění používejte gumové rukavice, které zabrání styku roztoku s kůží. Po dokončení pracího cyklu bychom také měli celou pračku dosucha vytřít hadříkem.
Nepodceňujte prevenci
Stejně důležitá jako údržba je ale i prevence. Nemusíme čekat, až se z pračky začne linout nepříjemný zápach, pro její dlouhodobější čistotu můžeme něco udělat při každém praní.
Především bychom neměli v pračce nechávat vyprané prádlo příliš dlouho, jelikož to nahrává výskytu všemožných plísní. Po každém praní je vhodné vysušit hadříkem těsnění a nechávat pootevřená dvířka.
I když chceme co nejvíce ušetřit, neměli bychom při praní vynechávat programy s vysokými teplotami. Při nízkých teplotách se totiž v bubnu a trubkách usazují zbytky pracích prostředků. Pračku bychom měli čistit nejméně jednou měsíčně. I když totiž plísně okem nevidíme, mohou se dostat do našeho prádla a způsobovat nepěkné alergické reakce. Čistit bychom měli i filtr, a to dvakrát ročně. V případě, že máme domácí mazlíčky nebo má někdo z rodiny dlouhé vlasy, dokonce ještě častěji.