Vyvarujte se zbytečných chyb při praní prádla, které mohou vyjít poměrně draho a dělá je většina lidí

Fotografie: Freepik

Myslíte si, že perete tak, jak se má? Přesto však vaše prádlo není dokonale čisté? Možná, že děláte právě jednu z velmi oblíbených chyb při praní. Ale nebojte se, rozhodně nejste sami.

Hospodyňky po celém světě si mohli oddychnout díky vynálezu pračky. Praní se tak stalo hodinovou záležitostí, namísto toho, aby se mu věnovali celý den. Avšak ani tak dokonalý vynález, jako je pračka, nedokáže udělat všechno za vás. Výsledkem špatně vypraného prádla, mohou být vybledlé barvy, vytahané oblečení nebo dokonce poškozené oblečení. Vyvarujte se častých chyb a prodlužte životnost svého prádla.

Symboly na štítcích oblečení

Jen málokdo dnes čte pečlivě štítky na oblečení. Předpokládáme, že s praním již máme spoustu zkušeností, takže štítek jen tak přelétneme pohledem nebo se na něj nepodíváme vůbec. Velice časté je jeho odříznutí a vyhození do koše. Výsledkem je pak zmenšené, obarvené nebo vytahané oblečení.

Praní prádla na špatnou teplotu

Důsledkem nečtení informací na štítcích je mimo jiné praní prádla při nevhodné teplotě. Výsledkem je, že se oblečení roztahuje nebo smršťuje.

Fotografie: Freepik

Špatný program

Další častou chybou při praní je volba nesprávného programu. Výběr programu by měl záviset na typu tkaniny, která se má prát, a na stupni znečištění. Základní informace o tom, jak prát konkrétní látku, jsou samozřejmě uvedeny na jejím štítku.

Převrácení oblečení naruby

Zpravidla bychom měli prádlo prát naruby, ale mezitím kvůli nedostatku znalostí nebo lenosti hodíme oblečení otočené do pračky tak, jak nám přijde pod ruku. Výsledkem je, že látky rychleji ztrácejí svou kvalitu a jejich barvy jsou vybledlé.

Zapínání zipu a knoflíků

To je další věc, na kterou jsme zapomněli. Rozepnuté zipy a knoflíky během praní mohou způsobit velké škody – například roztrhnout jemné látky.

Do pračky jsme vložili příliš mnoho oblečení

Další častou chybou, kterou při praní děláme, je ucpání pračky oblečením. Pokud je v bubnu příliš mnoho věcí, neumyjí se důkladně. Navíc v takovém případě není prášek z látek úplně vyplaven, a proto rychleji ztrácí na kvalitě. Navíc jsou oděvy příliš pokrčené.

Fotografie: Freepik

Pereme příliš často

Protože jsme zvyklí na snadné a rychlé praní, děláme to mnohem častěji, než je potřeba. S každým praním ale oblečení ztrácí na kvalitě.

Používáme příliš mnoho čisticích prostředků

Pokud přidáte více pracího prostředku, než ukazuje odměrka, neznamená to, že se oblečení bude čistější. Když to přeženeme s množstvím pracích prostředků, hromadí se na látkách v pračce a ničí je.

Nepoužíváme přírodní přípravky

Kdo řekl, že pouze drahý prášek (většinou obsahující chemické přísady) důkladně vypere oblečení? Přírodní přípravky jsou pro látky mnohem lepší. Můžete je připravit ze sody, kyseliny citronové, octa, květů levandule a přírodního mýdla. Účinky jejich použití jsou překvapivé!

Zdroj: Redakce, Milan Juha

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]