Máte doma na podlahách koberce? Často i při sebešetrnějším přístupu ulpí na koberci nějaké odolné nečistoty, nevzhledné skvrny od jídla nebo domácích mazlíčků. Poradíme, jak je odstranit.
Koberce jsou v některých domácnostech stále vítanou podlahovou krytinou. Důvody tohoto výběru mohou být různé. Koberce jsou dekorativní záležitostí a většinou plní také praktické funkce, jako je izolace před chladem a hlukem. Tyto podlahové krytiny mají oproti plovoucím podlahám jednu nevýhodu, hůře se čistí. Stačí chvilka nepozornosti a malér v podobě odolného fleku je na světě. Ani domácí mazlíčci se po koberci občas neprojdou bez poskvrnky.
Jak dostanete odolné nečistoty z koberce?
Při běžném používání koberců se čas od času stane, že vylijete kávu nebo čaj, děti nalepí žvýkačku nebo při večeři někomu upadne na koberec něco mastného. Na odstranění můžete vyzkoušet tipy našich babiček. Roli ale hraje čas. Čím dříve začnete skvrnu čistit, tím lépe se vám to podaří. Později už by mohlo být odstraňování fleků velmi obtížné. A dejte pozor na to, abyste koberec nedrhli.
Vylitá káva nebo čaj zanechá na koberci nevzhledný žlutý flek. V tomto případě přetřete fleky hadříkem navlhčeným v roztoku vody a alkoholu (samozřejmě čirého). Babičky tvrdily, že pivem fleky od kávy nebo čaje odstraníte také. Naneste pivo na nečistoty a poté důkladně otřete vlhkým hadříkem.
Psi nebo kočky mohou na koberci zanechávat kapky moči, která nejen že dělá žluté fleky, ale také nepříjemně páchne. Znečištěný povrch ihned omyjte vodou. Moč je poměrně agresivní. Po vysušení místa zasypte flek jedlou sodou nebo v případě zcela suché skvrny ji očistěte kašičkou z jedlé sody a vody. Pak místo důkladně otřete vlhkým hadrem.
Domácí úkoly malých žáčků jsou občas noční můrou rodičů. Nejen vědomostně, ale také proto, že tu a tam vykápne z pera inkoust. Na ten vyzkoušejte pastu z mléka a kukuřičného škrobu. Inkoustovou kaňku potřete pastou a nechte několik hodin působit. Poté vyčistěte vlhkým hadříkem.
Mastné fleky od jídla nebo skvrny od vosku a kosmetiky nejlépe odstraníte gelem na holení. Naneste malé množství holícího přípravku na mastné místo, nechte chvíli působit a pak ho vyčistěte běžným způsobem.
Červené víno není na koberci určitě nejlepší. Zde jednejte velmi rychle. Znečistěné místo vysušte a zasypte hrstí soli. Nechte chvíli působit a pak vymeťte smetáčkem.
Co se žvýkačkou nebo lakem na nehty?
Žvýkačka sice nezanechává na koberci nevzhledné fleky, ale znamená poměrně velký problém. Nemůžete totiž jednoduše vzít nůžky a přilepenou žvýkačku vystřihnout. Bohužel každý takový zásah do koberce je vidět. Nejlepším pomocníkem je led, dobře poslouží také chladící kostky do cestovních ledniček. Žvýkačka ztuhne a půjde lépe sundat. Zbývající kousky zkuste z koberce dostat ostrým nožem.
Lak na nehty je také nepřítelem koberců. Zkuste kapku laku odstranit roztokem z jednoho dílu octa, vody a saponátu nebo prostředku na koberce. Zase i tady platí, čím dříve tím lépe. Lak odstraňte ihned, než na koberci zcela zaschne.
Několik důležitých obecných pravidel
- Každou nečistotu, která může zanechat na koberci nevzhledné následky, vyčistěte co nejdříve. Jen tak zamezíte tomu, že koberce nenávratně poškodíte.
- Pokud se jedná o tekutinu, důkladně ji z koberce vysušte. Nejlépe vám to půjde papírovou kuchyňskou utěrkou nebo hadrem, který pak můžete vyhodit.
- Než si přinesete chemické přípravky, vyzkoušejte nejprve vyčistit krytinu vodou. Pokud přeci jen voda nepomůže a chemikálie bude třeba, čtěte pozorně návod k použití. Pak nejprve chemický přípravek vyzkoušejte na místě, které je někde schované.
- Koberce nedrhněte silou, abyste nezanesli nečistotu hluboko do struktury vláken a nerozšířili skvrnu do větší plochy.
Nezapomeňte saponát, mýdlo nebo přímo prostředek na čištění koberců z vláken ještě důkladně vypláchnout. Před profesionálním čištěním kobercové plochy precizně vysajte a zbavte všech volných viditelných nečistot.