Způsoby, jak použít kyselinu citronovou a jedlou sodu pro čistou domácnost

Jak kyselinu citronovou, tak jedlou sodu není asi nutné dlouze představovat. Všichni ví, o co se jedná. Tyto dva produkty jsou všestranné a lze je využít nejen v kuchyni, při přípravě receptů, ale i pro čistý, uklízený a svěží domov.

Jedlá soda je často opěvována a považována za jednu z nejlepších čisticích složek, pro domácnost. Odstraňuje nečistoty, zápach a má dokonce i schopnost vybělit prádlo. Kyselina citronová je však často přehlížena, pokud jde o úklid domácnosti. I ona (stejně jako jedlá soda), dokáže zatočit s bakteriemi, plísněmi, nečistotou a odstranit i usazenou špínu či vodní kámen. Skutečnost, že kyselina citronová se používá i jako přísada do mnohých potravin, z ní činí neškodnou volbu pro čištění našich domovů. Přinášíme vám 5 tipů, jak jedlou sodu nebo kyselinu citronovou použít při domácím úklidu.

Varná konvice

Ve varné konvici se často usazuje vodní kámen. K čištění se používá ocet a jedlá soda. Stejně tak můžete použít kyselinu citronovou. Stačí přidat do konvice s vodou pár lžiček kyseliny citronové, převařit a vylít. Konvice by měla být opět, jako nová. Pokud má vaše konvice hodně usazenin, lze postup podle potřeby opakovat. Vodu s kyselinou citronovou můžete nechat působit v konvici i během noci a ráno vypláchnout.

Dřez, koupelna, umývadlo

Nerostné usazeniny z tvrdé vody jsou houževnaté a obtížně se jich zbavuje- zejména těch, které se nacházejí v koupelně a dřezu. Kyselina citronová je přirozený způsob, jak je odstranit, a vše, co musíte udělat, je přidat několik polévkových lžic do horké vody, pak vydrhnout houbou a opláchnout.

Toaleta

Nemusíte vší silou drhnout toaletu, aby byla opět čistá a krásně bílá. Vytvoření přírodního čističe toaletních mís je snadné. Stačí přidat do vody lžíci kyseliny citronové a nechat ji 15 až 20 minut působit, pak pomocí toaletní štětky toaletu umyjte a spláchněte.

Kuchyňské povrchy

Smíchejte vodu a kyselinu citronovou a nalijte do láhve s rozprašovačem, získáte tak přípravek, který můžete použít k čištění sprchy, kuchyňských povrchů a dalších. Vyhněte se však použití kyseliny citronové na přírodních kamenech, jako je žula a mramor, protože kyselina způsobí poškození.

Čistá myčka

Myčku nádobí je potřeba občas vyčistit. Udělat to můžete i tak, že kyselinu citronovou vložíte do přihrádky na mycí přípravek a zapnete cyklus mytí. Myčka se tak zbaví usazenin, nečistot, mastnoty i zápachu. Stejně tak lze kyselinu citronovou použít na vyčištění pračky.

Obrázky: trademe, realhomes