Pelargónie patří mezi nejoblíbenější květiny, vyjímají se na zábradlí, parapetu nebo poličce, kvetou všemi barvami, některé druhých vonných dokonce příjemně voní mátovou nebo citronovou vůní. Někdy však dochází ke žloutnutí listů, se kterým je nutné se vypořádat.
Pelargónie jsou stálice zahrad, balkonů, teras i parapetů. Patří mezi nejoblíbenější druhy mezi zahrádkáři, protože existuje mnoho druhů a rozličných barev, jsou stálozelené a ve venkovním prostředí kvetou od května do zámrazu, v interiérech dělají radost ještě déle. Právě v bytech a domech často dochází ke žloutnutí jejich listů, jak si s tím poradit, aby květiny zase vypadaly krásně a zdravě?
Nenáročné a krásné
Pelargónie nebo vonné geranium jsou velmi populární, právě příjemně vonící odrůdy dokáží potěšit oko díky záplavě květů, ale také provonět domov mátovou, mátovo-jablečnou, oříškovou nebo citronovou vůní. Většina druhů navíc nepotřebuje žádnou speciální péči, rostliny jsou poměrně nenáročné, ale jako u všech květin může i u nich dojít ke žloutnutí listů a chřadnutí. Jaké jsou nejčastější důvody pro žloutnutí listů u pelargónií a jak se s tím popasovat?
Vadnutí vlivem verticilózy
U pelargonií je verticilóza poměrně častá, jedná se o infekční parazitické onemocnění cévního systému rostliny, vlivem toho listy žloutnou, byť zůstávají na stonku, právě proto se nemoc rozšiřuje do celé rostliny. Na vině jsou houby, které se nejčastěji objevují při nadměrné zálivce, vysoké vlhkosti nebo při nepravidelném přesazování a vyčerpání půdy, někdy se přenese choroba také při řízkování. Jediným možným řešením je izolace dané rostliny a ošetření všech poškozených částí. Pomůže vhodný fungicidní a baktericidní postřik (Gamair, Alirin-B), samozřejmě dbejte na zálivku, aby půda v květníku nebyla příliš mokrá.
Příliš malý květináč
Většina druhů pelargonií jsou poměrně rozložité rostliny s mohutnými kořeny, proto mohou listy žloutnout při nedostatku prostoru, protože kořeny jsou v malém květináči stísněné. Přesazením a zahnojením rostlina zase pookřeje, zazelená a rozkvete.
Správná půda s vyšší propustností
Pelargonie si potrpí na vzdušnou půdu, je vhodné květník vybavit drenáží z cihlových úlomků, keramických střepů, štěrku nebo jiného přírodního materiálu. Ve spodní části květníku musí být odtokový otvor, protože pelargonie nesnáší vyšší vlhkost.
Plánovaná zálivka
Při potížích s pelargoniemi se zkuste zaměřit na zálivku, rostliny by neměly být ve vlhké a mokré půdě, na druhou stranu by neměla půda zcela vyschnout. Vhodné je zalévat ponořením květníku do dešťové vody.
Další důvody pro žloutnutí listů:
- V letním období může dojít k přebytku dusíku v půdě a žloutnutí listů, normalizujte hladinu v půdě pomocí hnojiv s obsahem draslíku a fosforu.
- Vlivem přílišného zalévání a pakomárů může dojít ke žloutnutí listů a úhynu rostliny, věnujte patřičnou pozornost zálivce a ošetřete rostliny pomocí vhodných přípravků.
- V zimním období umístěte pelargonie do místností s nižší teplotou (10-12 °C), nesmí být v blízkosti topných zařízení.