Každá správná hospodyňka chce mít své spotřebiče a jiné vybavení krásné a čisté. Aby tomu tak bylo, je třeba se o ně pravidelně starat. Někdy je to ale složité a je potřeba si tuto nepříjemnou činnost ulehčit.
Kuchyně a koupelna patří mezi nejšpinavější místa v domácnosti. Jedná se o místa, která jsou hodně využívána a hromadí se zde nečistoty. Čištění všech těch spotřebičů a vybavení nemusí být zrovna nejpříjemnější záležitostí, protože se na nich i v nich hromadí mastnoty, vodní kámen, napečeniny a jiné. To ale stále neznamená, že nad drhnutím musíte strávit hodiny. Naopak, můžete vyzkoušet několik užitečných triků, které vám pomohou.
Plíseň ve sprše
Mnoho míst v domácnosti se čistí a udržuje velmi špatně, zvláště pokud jde o plísně. Jakmile se tento druh houby objeví, je potřeba okamžitě zasáhnout, než bude pozdě. Pokud nemáte dostatečně odvětrávanou koupelnu, sprchové kouty jsou místy, které podléhají plísním nejčastěji.
Pokud jste v těchto místech zkoušeli plísně odstranit, ale neúčinně, vyzkoušejte tento trik: vytvořte z vaty větší kuličky a namočte je do bělidla. Tyto vatové kuličky umístěte na plesnivá místa a nechte působit do dalšího dne. Poté oddělejte a zbytek plísně vydrhněte pomocí kartáčku namočeného v bělidle.
Toaleta
Žlutý vodní kámen v toaletě je nadmíru nevzhledný a mnohým lidem může připadat odporný. Na jeho odstranění zkuste použít jablečný ocet. Takový produkt má silně dezinfekční účinky, a dokáže odstranit tyto nevzhledné skvrny i s mikroorganismy.
Jablečný ocet v kombinaci s kyselinou citronovou bude dokonalým bojovníkem a čističem zároveň. Bude stačit, když smícháte půl sklenice octa a šťávu z jednoho citronu nebo dvě lžíce kyseliny citronové. Výsledný roztok nalijte do WC, nechte hodinu působit a poté vydrhněte záchodovým kartáčem.
Trouba jako nová
Vyčistit troubu od připálenin může být také pěkný oříšek. Nemusíte ale troubu nekonečně dlouho drhnout, zkuste naplnit hlubší plech vodou, přidejte citronovou šťávu a vložte plech do trouby. Teplotu trouby nastavte na 180 °C a nechte ji hřát alespoň dvacet minut. Po této době bude stačit, když troubu necháte mírně vychladnout i s plechem uvnitř a poté ji opláchnete mokrým hadříkem. Hadřík byste měli mít namočený v roztoku mycího saponátu.
Digestoř
Na digestoři se v průběhu času usadí mastnoty, které běžným způsobem nelze umýt. Důležité je, abyste filtry digestoře pravidelně udržovali, pokud tomu tak není, mastnoty se uchytí a nelze je umýt.
Vyjměte filtr z digestoře a vezměte si rostlinný olej. Nakapejte jej na hadřík a rozetřete na rošt. Poté namočte hadřík do teplé vody a položte jej na filtr, nechte působit. Po působení utřete pomocí hrubé houby namočené v jaru. Zbytek utřete pomocí papírových utěrek.
Ucpaný odpad a nepříjemný zápach
Znáte všestranného pomocníka domácnosti? Je to borax. Možná byste jej měli mít po ruce. Pokud máte ucpaný odpad, smíchejte ¼ šálku boraxu s ¼ šálku soli a k této směsi přidejte půl šálku octu. Vše promíchejte a nalijte do odpadu. Počkejte deset minut a zalijte odtok litrem vroucí vody.
Zdroj: Realsimple