Netradiční využití kokosového oleje. Jedná se o účinného pomocníka při úklidu domácnosti nebo auta

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí si kokosový olej už zamilovalo a rádi ho používají jako přírodní kosmetický přípravek i k vaření. Má příjemnou vůni, není příliš mastný a má dlouhou trvanlivost. Kokosový olej obsahuje esenciální mastné kyseliny a má antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají bojovat proti houbám a bakteriím. Použít ho můžete nejen v kuchyni při vaření.

Odstranění lepkavých usazenin i ošetření dřevěného nábytku

Kokosový olej je skvělý pro odstraňování lepivých skvrn téměř na jakémkoli povrchu. Lze jej použít k setření přilepených štítků z nového nádobí, skvrn na kobercích nebo pastelky ze stěn.

Naneste trochu oleje na lepkavé nebo voskovité skvrny, nechte pár minut působit a poté setřete čistým suchým hadříkem nebo papírovým ručníkem. Uvidíte, jak budou materiály najednou čisté a zářivé. Ze sklenice s olejem vám přitom neubyde téměř nic a budete ho moci použít na sto dalších věcí.

Kokosový olej se používá také jako oživení pro dřevěné povrchy. Chrání povlak před praskáním, maskuje škrábance a dává opotřebovanému dřevěnému povrchu zcela nový vzhled.

Povrch dřeva otřete vlhkým hadříkem z mikrovlákna nebo ručníkem a poté kruhovými pohyby naneste malé množství oleje suchým hadříkem. Počkejte asi 15 minut, než se olej hezky vstřebá, a poté setřete všechny zbytky ze dřeva. A váš nábytek bude během chvilky jako nový!

Nerezové spotřebiče a vrzající dveře

Už vás nebaví otírání otisků prstů na dveřích ledničky a myčky? Ošetřete tyto povrchy kokosovým olejem. Naneste malé množství (asi čajovou lžičku) na suchý hadřík a poté kruhovými pohyby otřete dveře a boky spotřebičů shora dolů. Jakmile na celou plochu nanesete tenkou vrstvu oleje, vezměte nový hadřík a znovu otřete zařízení stejným směrem, abyste povrch vyleštili a odstranili z něj šmouhy. Stejným způsobem můžete ošetřit také nerezové baterie v kuchyni a koupelně.

Chcete-li odstranit nepříjemné skřípání dveří, použijte čajovou lžičku kokosového oleje. Vezměte čistý hadřík a aplikujte olej do pantů dveří, které se obtížně zavírají, skřípají a zadírají.

Poté několikrát zavřete a otevřete dveře, abyste se ujistili, že běží hladce a tiše. Olej lze také použít k profylaxi, která občas odstraní prach a mastné usazeniny z vnitřního nábytkového kování. Můžete se tak snadno zbavit také vrzajících dvířek u skříní a komod.

Pomocník do auta i na zahradu

Nejspíš by vás to ani nenapadlo, ale kokosový olej můžete efektivně využít také při úklidu vašeho vozu. Chcete-li rychle odstranit nahromaděný prach z palubní desky auta, naneste malé množství kokosového oleje na čistý hadřík z mikrovlákna a jemně vyleštěte plastové části.

Prach bude během chvilky pryč a navíc se tam nebude tak snadno usazovat. Uvidíte, že i plastové povrchy v autě budou zářit čistotou a vypadat jako nové, a to během chvilky.

Stejně dobře ho ale můžete využít také na sekačku na trávu nebo zahradní nůžky. Abyste zabránili předčasnému otupení čepelí, můžete je před použitím otřít trochou kokosového oleje.

Díky tomu bude tráva méně lepivá na nože a vydrží mnohem déle ostré. Téměř každé zahradní nářadí lze ošetřit tímto olejem a v zimě můžete otírat i lopaty na sníh, ať už jsou kokové nebo plastové. Díky tomu bude sníh také méně lepkavý a snáze z lopaty odpadne.