Pomalý internet má řešení. Datovému vlnění je možné trochu pomoci, aniž by se musel platit dražší tarif

Fotografie: Jonatan Svensson Glad / Creative Commons / Public Domain

Streamování videa, ukončené videohovory a mrtvé zóny po celé vaší domácnosti – to všechno jsou velmi frustrující důsledky slabého internetového připojení.

Pokud se vám doma cokoli online načítá extrémně pomalu, existuje několik metod, jak signálu výrazně pomoci. Internet totiž dnes už zdaleka není jen místem pro oddech, ale obvykle také pracovní nutností. Některá z řešení jsou velmi jednoduchá, stačí pochopit způsob šíření signálu v prostoru. Další ovšem vyžadují detekci a následné odstranění problémů, které šíření vln brání. Následující výběr vám pomůže udržet vaši domácnost stále „na příjmu“.

Resetujte zařízení

Překvapivě hodně technických nesnází lze vyřešit prostým resetem zařízení, což platí i pro routery. Jednoduše celé zařízení vypněte, počkejte cca 15 sekund a pak ho zase zapněte. Pokud má router přímo tlačítko resetu, použijte ho. Nemůžete-li najít ani reset, ani vypnutí, prostě ho vypojte ze zásuvky. Po 15 vteřinách ho opět zapojte.

Zkontrolujte si samotné připojení

Než začnete obviňovat přímo router, zkontrolujte, zda na vině není samotný poskytovatel. Může totiž být výpadek někde mimo vás, technická údržba nebo cokoli podobného. Na internetu je nespočet stránek na měření rychlosti připojení, takže si můžete udělat srovnávací test. Tak zjistíte, jestli dostáváte rychlost, za kterou jste zaplatili.

Fotografie: Pixabay

Použijte frekvenci 5 gigahertz

Routery používají dvě odlišné frekvence: 2,4GHz pásmo pro delší dosah a rychlejší 5GHz pásmo. Na prioritních zařízeních proto přepněte na druhou hodnotu pro silnější výkon. Dvojpásmové routery mohou vysílat ve více frekvencích najednou, takže si můžete vybrat s každým zařízením.

Aktualizace firmware

Veškeré routery mají vlastní základní program zvaný firmware. Výrobci pak pravidelně vydávají aktualizace, aby byly routery trochu rychlejší. Pokud se tedy dlouhodobě setkáváte s poklesem výkonu, možná „jedete“ ještě na staré verzi. Většinou stačí projet na routeru nastavení a jednoduše přikázat spuštění aktualizace. Někdy je potřeba si stáhnout novou verzi přímo se stránek výrobce, to ale platí spíš pro starší modely.

Dejte router na jiné místo

Hodně lidí má tendenci dát router někam do koutku, aby jim nepřekážel. Tomu ale odolejte, protože právě místo má na kvalitu signálu obrovský dopad. Je to stejné jako zapnout naplno topení a dát ho do skříně. Proto vyzkoušejte více míst a uvidíte, jak se bude situace měnit. Ideální je postavit router někam doprostřed domu, odkud snadno dosáhne na celý prostor. Stejně tak si můžete pohrát se směrováním antén.

Příliš přístupná síť

Dost možná není nic špatně ani s routerem, ani s výkonem, ani s jeho umístěním. Třeba jen máte naproti kavárnu a několik vykuků zjistilo, že se na vás mohou snadno připojit. Jednoduše proto, že vaše domácí síť není nijak zabezpečena. To vám doma signál nejen zpomaluje, ale jste také terčem lovců informací. Nejjednodušší způsob je změna názvu sítě a pořádné heslo s pravidelnou změnou.

Přidání posilovačů či antény

Všechny routery mají vlastní anténu, u mnoha se ale skrývá uvnitř přístroje. Následkem toho nemusí být jejich dosah nijak valný. Externí anténa tento handicap snadno odstraní a budete nejspíš překvapeni, jak vám to najednou „jede“. Jde navíc o cenově velmi dostupnou metodu bez přílišné technické náročnosti.

Zdroj: BobVila

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]