Jak často prát? Tuto otázku si jistě položila kdejaká hospodyňka. Ne vždy je totiž zašpinění prádla patrné na první pohled, přitom by ale výměnu již určitě sneslo.
Nejvíce je to patrné třeba právě u ručníků nebo ložního prádla, které by se měly měnit dávno předtím, než jsou na nich vůbec nějaké viditelné skvrny. Tento návod vám pomůže prát správně a dostatečně často.
Různé druhy prádla
- Povlečení: Musí se prát alespoň každé dva týdny. Častěji pak tehdy, pokud se v noci hodně potíte.
- Pyžama: Měla by se prát přibližně po týdnu nošení.
- Ručníky: Po použití je musíte nechat dobře uschnout a po 3–5 použitích je vyměnit. Ručníky je třeba měnit skutečně často, protože jsou velmi dobrou líhní pro různé bakterie a mikroorganismy.
- Spodní prádlo a ponožky: Musí se měnit po každém nošení.
- Podprsenka: Lze nosit 2 – 3krát předtím, než ji dáte do koše na špinavé prádlo.
- Trička, vesty: Měly by se prát po každém nošení.
- Džíny: Lze je nosit 3 – 4krát před praním.
- Obleky: Lze je nosit několikrát při běžném používání, před odesláním k chemickému čištění (3 – 4krát pro vlnu a 4 – 5krát pro syntetiku). Cigaretový kouř, mlha nebo obecně špatné pracovní prostředí může znamenat, že je budete muset čistit častěji.
- Plavky: Po každém použití je nutné je vyprat.
Samozřejmě ne všechny druhy oblečení je možné prát tak často. Výjimku tvoří například velmi náchylné materiály jako je hedvábí nebo samet, které se častým praním nutně opotřebovávají. To samé platí také pro drahé kousky, které máte jen na speciální příležitosti. Není nutné je prát tak často. Pozor si dejte i u tkanin, které jsou náchylné na změnu barvy.
Při praní dodržujte informace na oblečení
Řiďte se vždy instrukcemi, které jsou uvedeny přímo na prádle. Je zde obvykle uvedena maximální teplota praní, ale třeba také to, zda je možné prádlo dávat do sušičky nebo zda se smí žehlit.
Zdroj: Goodhousekeeping