Spolehlivé domácí postupy zaručí, že černé prádlo zůstane opravdu černé i po několika vypráních

Fotografie: Adobe Stock

Černé oblečení je stylové, hodí se prakticky ke všemu, a kromě toho ještě opticky zeštíhluje. Jednu slabinu ale přesto má, a ne tak ledajakou. Prát černé prádlo tak, aby černá zůstala opravdu černou, není nic jednoduchého. A pokud barva vybledne nebo zešediví, veškerá elegance se z oblečení vytrácí.

Naopak, budete vypadat, jako když máte hluboko do kapsy a nosíte staré obnošené šaty. V našem dnešním článku vám poradíme, jak černé prádlo prát správně a šetrně.

Perte černé s černým

Základním pravidlem pochopitelně je barvy nemíchat, černé prádlo perte výhradně s jinými černými svršky. Nepřidávejte jiné tmavé odstíny. Pak můžete při praní využít speciální prostředek pro praní černého prádla, nejlépe tekutý nebo gelový.

Tekuté přípravky jsou obecně k prádlu šetrnější než klasické prací prášky. Při jejich použití navíc nehrozí, že se vám budou na švech oblečení tvořit hrudky a krystalky.

Do pračky přidejte ocet

Trn z paty vám v tomto ohledu může vytrhnout úplně obyčejný vinný ocet. Pokud je vaše černé oblečení hodně znečištěné, nebo pokud jsou na něm skvrny, kterých není lehké se zbavit, přilejte do přímo bubnu, tedy nikoli do zásuvky na prací prostředky, sklenici vinného octa. Ocet totiž pomáhá chránit barvy prádla, a přitom podpoří účinky pracího prášku.

Fotografie: Pixabay

Namísto předpírky prádlo ručně namočte

Při praní černého prádla byste měli využívat šetrný a krátký cyklus, perte ho nejvýše na 40 °C. A vyhněte se také automatické předpírce, raději prádlo sami namočte ve studené vodě. Namočení ve studené vodě pomůže prádlu zbavit se nepříjemných pachů, například pachu lidského potu.

Díky takové manuální předpírce budete moci zkrátit čas pracího cyklu. Pomůže také, pokud budete prádlo namáčet a prát naruby, tak bude praní pro vnější stranu oblečení citlivější.

Nesušte prádlo na slunci

Slunce má poměrně silné bělící účinky, pigmenty většiny přírodních barev se začnou rozkládat, pokud jsou dlouho vystaveny přímému slunci. To pochopitelně neznamená, že pokud se v horkém letním dni vydáte na výlet v černém tričku, do cíle dorazíte v šedivém. Ale pokud budete své černé prádlo pravidelně sušit na balkoně, kde na něj praží slunce, po nějakých deseti dvaceti vypráních uvidíte rozdíl – mokré prádlo je na blednutí v důsledku slunečních paprsků náchylnější.