Zanesený odtok nemusí být neřešitelným problémem. Takto snadno jej opět odblokujete bez nutnosti návštěvy instalatéra

Fotografie: Depositphotos

Zanesený odtok je noční můrou každé ženy v domácnosti. Existuje mnoho důvodů, proč se to stane – od vadné sanitární instalace až po zbytky jídla ve dřezu. 

Stává se, že i přes maximální úsilí je nemožné se problému vyhnout a musíte tento nepříjemný problém řešit. Ne každá situace vyžaduje zásah odborníka, protože existují levné a osvědčené metody řešení zaneseného odtoku. V tomto článku se naučíte, jak rychle a efektivně vyčistit potrubí.

Zkuste první pomoc

Nejjednodušší metodou je nalít do umyvadla dostatek vody. Je pravděpodobné, že tlak způsobí, že se ucpání uvolní. Vodu z kbelíku nalijte přímo do ucpaného místa. Pokud to nepomůže, zkuste umístit sprchovou hadici přímo do odtoku, protože vyšší tlak vody lépe odstraní ucpání.

Fotografie: Freepik

Chemické přípravky

Nejčastěji se používají různé chemické čističe. Můžete sáhnout po populárních produktech pro odblokování trubek, které jsou k dostání v obchodech. Při práci s chemií byste měli být velmi opatrní a dodržovat doporučení výrobce. Většina přípravků je na bázi hydroxidu sodného a lze je použít přímo. Musíte si uvědomit, že tato látka reaguje velmi silně s vodou a proto je vhodné mít nasazené ochranné gumové rukavice, obličejový štít a neměli byste vdechovat jedovaté výpary.

Ocet, spolehlivý pomocník

Pokud nechcete používat kupované čističe, můžete si sami vytvořit bezpečné a přírodní přípravky: nalijte do odtoku sklenici jedlé sody, přidejte sklenici octa, poté ji rychle zazátkujte zátkou nebo podšálkem a nechejte půl hodiny působit. Po uplynutí této doby do potrubí nalijte teplou vodou z vodovodu.

Druhou metodou je použití směsi 100 g sody a 100 g soli. K tomu přidejte sklenici octa a poté spláchněte teplou vodou. Pokud máte doma hodně aspirinu, můžeme dát dvě tabletky přímo do odtoku a opět je zalít sklenicí octa. Při použití těchto směsí vznikne spousta pěny, ale je to přirozené a nemělo by vás to znepokojovat. Může se stát, že obtížnější zablokování nebude touto metodou odstraněno, ale vždy to funguje mimo jiné také jako prevence ucpání odpadu.

Mechanické odstranění

Existují samozřejmě i mechanické způsoby, jak řešit ucpaný odtok. Nejčastější je použití gumového pístu: umístěte jej proti odtoku a několikrát na něj zatlačte. Nasáváním se vytváří tlak, který může účinně odstranit zablokování. Pokud tyto metody nefungují, měli byste zkusit odšroubovat sifon a ručně odstranit zdroj blokace.

Pokud však žádná z těchto metod nepomůže, je nezbytné obrátit se na instalatéra. Je možné, že jen on bude schopen si s problémem poradit. Připravte se na to, že zaplatíte i několik tisíc korun, zvlášť pokud se bude jednat o práci o víkendu. Bohužel je to ale jediné spolehlivé řešení. A příště si již dáte větší pozor a odpad budete čistit pravidelněji.

Zdroj: BHG

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]