Jde to i bez chemikálií. Plísní se můžete zbavit pomocí domácích prostředků bez nutnosti vystavovat se riziku vdechování agresívních chemických přípravků.
Zbavit se plísně bez použití komerčních agresivních přípravků skutečně nemusí být tak těžké. Plíseň se může vyskytovat v rozích místnosti, ale také u oken nebo dveří. Plíseň nevypadá pěkně a nachází se tam, kde je obvykle vlhko a teplo. Může se také vyskytnout tam, kde ji nevidíme, takže i její odstranění může být poměrně složité. Pokud se o plíseň nepostaráte co nejdříve, můžete pozorovat její růst – který je obvykle velmi rychlý.
Škodlivá lidskému zdraví
Rozrostlá plíseň může vést ke zhoršení respiračních onemocnění, jako je například astma. Existují také lidé, kteří trpí alergií na plísně. Právě z tohoto důvodu je nutné zbavit se plísně co možná nejdříve. Výhodou přirozených metod je to, že nemusíte plánovat návštěvu obchodu, ale rovnou zakročit: ingredience už totiž můžete mít doma. Plísně se nejvíce vyskytují v koupelnách, kuchyních a suterénech či sklepech.
Zabraňte vzniku plísně
Nejlepším způsobem, jak zabránit plísním, je pravidelné čištění a minimalizace vlhkosti.
- Vždy po sprchování byste měli otřít dvířka sprchového koutu.
- Pokud plíseň vzniká u oken či dveří, bude zapotřebí opravit netěsnosti.
- Při čištění nezapomínejte na spáry dlaždic – i zde se může dařit plísním.
Těmito opatřeními můžete sice snížit riziko vzniku plísně, nicméně nikdy je zcela nevyloučíte. Plíseň totiž může vzniknout velice rychle – a ne každý den máme na to, abychom důkladně čistili koupelnu.
Zbavte se plísní
Komerční produkty jsou velice účinné proti plísním. Zbaví vás jí už za několik vteřin. Bohužel jsou ale také toxické. Obsahují tak agresívní chemikálie, že mohou být škodlivé při vdechování – možná ještě více, než samotná plíseň. Naštěstí existují i bezpečnější metody.
Použijte peroxid vodíku
Ačkoli je peroxid vhodný pro většinu povrchu, je vhodné jej otestovat na malém kousku povrchu, který není tolik vidět. Tříprocentní peroxid vodíku vlijte do láhve s rozprašovačem. Naneste na místa s plísní a nechte působit 10 minut. Poté oblast vydrhněte takovou silou, abyste nepoškodili povrch pod ní. Poté povrch otřete do sucha.
Použijte ocet
Neředěný ocet nalijte do lahve s rozprašovačem a naneste je na postižený povrch. Po hodině oblast omyjte vodou a nechte povrch zaschnout. Octový zápach tak zmizí.
Jedlá soda vás zbaví plísně
Polovinu lžičky sody smíchejte se sklenicí vody a promíchejte, aby se rozpustila. Poté přelijte do rozprašovače. Plesnivou oblast postříkejte a pomocí kartáčku ji z povrchu očistěte. Nakonec opláchněte vodou. Nakonec oblast znovu nastříkejte a nechejte povrch osušit bez otírání. Zabijete tak veškerou zbylou plíseň a zabráníte jejímu návratu.
Zdroj: Maids