Mnoho lidí miluje překrásné pokojové rostlinky, které se dnes dají sehnat v různých variacích a vybere si jednoduše každý. Jak ale docílit, aby tyto rostlinky byly zdravé a krásné.
Tuto situaci zná pravděpodobně mnoho lidí, v návalu okouzlení si domů přinesete rozkošnou pokojovou kytičku, která se vám v obchodě tolik líbila, jenže po několika dnech nebo týdnech si všimnete, že její vzhled se poněkud změnil. Listy povadly, zežloutly nebo dokonce upadly a celá ta krásná rostlinka připomíná spíše hromádku neštěstí. Právě pro tyto případy existuje několik základních zásad, které pokud budete dodržovat, můžete se těšit na krásný pohled na vaše rostlinné miláčky.
Výběr správné rostliny
Může se to zdát jako banalita nebo dokonce hloupost, ale výběr správné rostliny je velmi důležitý. Ten provedete nejlépe tak, že si představíte podmínky vaší domácnosti, ve které rostlinka bude a na základě toho, vybíráte rostlinku podle jejich nároků na pěstování. Přece pokud máte doma méně oken a spíše tmu, nemůžete počítat s tím, že se u vás bude dařit rostlince milující slunce. Stejně to platí i u vlhkosti a dalších specifických nároků, které nejsou samozřejmostí každé domácnosti.
Nastudujte si vaši rostlinku
Druhý, rovněž velmi důležitý krok přímo navazuje na ten první. A tedy, je důležité si o dané rostlince, která má zdobit váš domov, zjistit co nejvíce informací. Jaké potřebuje umístění, jak častou zálivku, nejvhodnější substrát, podmínky hnojení, přesazování atd. Ve zkratce vše, co je pro život a správnou prosperitu takové rostlinky důležité.
Přiměřené sluneční záření
Když jste si o rostlince již zjistili to, co je potřeba, můžete se pustit do práce. Prvním krokem tedy bude správné zajištění požadovaného slunečního záření. Jednat se může celkově o 3 druhy rostlin – takové, které mají rádi přímé sluneční záření a dopřejeme jim tedy místečko přímo na parapetu nebo v blízkosti jižního okna. Poté jsou tu rostlinky, které mají rádi sluníčko, ale ne v přímém svitu a těm se bude nejlépe dařit v blízkosti východního okna. Nakonec jsou tu třetí druhy rostlin, a to ty, které oblibují spíše stinnější místo, nikdy však ne úplnou tmu a jejich umístění je tak nejjednodušší.
Dbejte o pravidelnou zálivku
Důležitou roli ve správném růstu a prosperitě nejen pokojových, ale jakýchkoliv rostlin hraje vždy voda. Ta musí být rostlince podávána v pravidelných intervalech, podle její potřeby. Rostliny se totiž opět rozdělují na více druhů podle potřeby zálivky. Některé jsou suchomilné a stačí jím zalití jednou za pár dnů nebo týdnů, jiné nesmí mít nikdy suchou půdu a některé dokonce vyžadují i vzdušnou vlhkost, která se dá zajistit například pravidelným rosením nebo zvlhčovačem vzduchu.
Pokud je v zálivce chyba, ať už se jedná o přílišné, nebo nedostačující množství vody, začne rostlina s varovnými signály. Pokud se jedná o přelití, vykazuje rostlina většinou hnědé konce listů, měkký a slabý stonek nebo zežloutlé a padající listy. Pokud se naopak jedná o nedostatečnou zálivku, listy jsou zvlněné, hnědé a suché s tendencí rozpadat se. Pokud je rostlinka suchá, stačí zvýšit zálivku. Pokud je však přelitá, doporučuje se kompletně vyměnit zeminu, rostlinku přesadit a nechat vyschnout, aby nedošlo k uhnití kořenového základu.
Zvolte správný substrát
Dalším krokem v cestě za krásnými a zdravými rostlinami je také výběr správného substrátu. Ne každé pokojovce totiž vyhovuje stejná směs, a proto je důležité umět si poradit i se správným namícháním. Mnoho hotových substrátů se dá koupit ve specializovaném obchodě, květinářství nebo zahrádkářství, něco je ale lepší, když si pro svou rostlinku namícháte taky. Některé rostliny mají rádi vyšší kyselost díky rašelině, jiné přírodní látky obsažené v mechu nebo stromové kůře a například perlit skvěle udržuje vlhkost.
Optimální velikost květináče
Přestože se to nezdá, výběr správného květináče je velmi důležitou součástí správné starostlivosti o rostlinu. Ten by totiž neměl být příliš velký, aby v něm kořeny rostliny nehnily a uměli z půdy správně vstřebat živiny, ale ani malý, ve kterém by se celý kořenový bal tlačil a tísnil. Ideální je tedy vždy rostlinku přesadit do nového květináče, který je zhruba o 2-3 cm větší než předešlý. Dále by tento květináč měl mít také tzv. odtokové dírky, kterými se dostane ven přebytečná voda a rostlinka tak nebude zahnívat z důvodu přelití.
Pravidelné čištění
Jelikož se rostlinky v prostoru příliš nehýbou, velmi lehce se na nich usazuje prach a jiné mikroskopické nečistoty, které je potřeba pravidelně odstraňovat. Lze tak učinit například utíráním listů vlhkým hadříkem nebo se rostlinky dají rovnou mírně osprchovat, čímž se také krásně pokropí a zalijí.
Otáčení za sluncem
Pro většinu rostlin obecně platí, že se za svůj život vždy otáčejí za sluncem. Toto naklánění je pouze mírné a nejde příliš poznat, když se však rostlinka nebude pravidelně otáčet, zůstane nahnutá na jednu stanu, kdy může hrozit její převážení nebo dokonce zlomení. Na straně, která je otočená za sluncem také většinou roste více lístků anebo rostlina lépe kvete. Každý měsíc byste tedy měli vaše kvítí mírně pootočit, abyste se těmto rizikům vyhnuli a rostlinka vám rostla krásně a rovnoměrně.
Odstranění odumřelých částí
I přes sebelepší péči a starostlivost rostliny běžně přicházejí o své lístky nebo květy, které jsou později opět nahrazeny novými. Pokud tedy vidíte, že má vaše rostlina pár uschlých listů, raději je ustříhněte, čímž bude moci věnovat více energie tvorbě nových a mladých částí. Uschlé nebo jinak odumřelé listy nebo květy taky nepůsobí zrovna esteticky, takže důvodů máte hned více.
Pravidelné hnojení a omlazování
Stejně jako každý živý tvor i rostliny potřebují pravidelně čerpat živiny. V domácích podmínkách jim to tak můžeme umožnit pomocí hnojení. To by mělo být podáváno pravidelně, především v období vegetace, tedy na jaro a v létě, kdy je rostlina ve svém největším růstu. Omlazováním se myslí zkrácení a následné zakořenění částí staré rostlinky, které se poté přidají na její zahuštění a jako malé budou mnohem rychleji růst, což povede k tvorbě mnoha dalších lístků.
Zdroj: GardeningKnowHow