Zkrášlete svou zahradu dlouhověkými trvalkami, které nevyžadují náročnou péči

Fotografie: Freepik

Je skoro nemožné představit si letní zahradu bez záplavy barevných kvetoucích rostlin. Pokud si tento pohled chcete užívat každoročně, je ideální pěstovat trvalky. Ty přežijí při správné péči i zimní období a další rok mohou opět nádherně vykvést.

Jenže jak vybrat ideální trvalky, které jsou skutečně odolné, daří se jim v našich zeměpisných šířkách a poskytují nádhernou ozdobu letní zahrady? To se vám pokusíme poradit v tomto článku.

Jak si vybrat trvalky pro vaši zahradu?

Trvalky mohou přes léto kvést v rozmezí 2 týdnů až 3 měsíců. Při výběru vhodných rostlin je důležité pamatovat na délku květenství i barevnost květů, aby k sobě hezky ladily a také se během léta prostřídaly tak, aby zahrada neustále kvetla. To znamená, že byste květiny neměli vybírat jen dle vzhledu, al i dalších vlastností, které mají.

Při výběru je vhodné předvídat:

  • jak se budou rostliny v průběhu let měnit
  • kdy budou potřebovat řezy a přesazování
  • jakou péči potřebují

A hlavní věc je přemýšlet o tom, jak se budou rostliny navzájem kombinovat a zapadnou do zahrady jako celku.

Trávnička přímořská

Jde o skutečnou královnu alpských svahů. Má nádherné plné květy, které vás svou barevností ohromí. Typická je svou jasně růžovou až fialovou barvou. Květy mají velikost do 3 cm a postupně se otevírají. Začíná kvést koncem jara a vydrží v plné síle až do počátku podzimu.

Fotografie: Pixabay

Kakost krvavý

Jedná se o druh pelargónie, která tvoří nádherné pokrývky květů a svou krásou vás bude fascinovat až do podzimu. Pyšní se krásnými jemnými květy, které dokonale zapadnou do jakékoliv zahrady. Má karmínově fialovou barvu, která jí dala její poměrně netradiční název. Kvetěe velmi bohatě i při nepřízni počasí, a hodí se tak skoro do každé zahrady.

Hvozdík kropenatý

Tvoří hlízy stříbrných nebo tmavě zelených úzkých listů. Patří k velmi odolným rostlinám, které přežijí jakoukoliv nepřízeň počasí i zanedbávání z vaší strany. Vypadá skvěle v jakékoli smíšené kompozici. Má svítivě fialové odstíny květů, které upoutají vaši pozornost a kvetou klidně až tři měsíce, od června do září.

Fotografie: Pixabay

Úrazník šídlovitý

Tvoří velmi odolnou a trvalou půdní pokrývku, která není sice vzhledově výrazná, ale o to lépe zapadá mezi barevnější květiny. Kromě bílých květů vytváří hustý, mechu podobný zelený porost, který ideálně zakryje místa, která by jinak působila příliš chudě.

Můžete ji spatřit i v přírodě, jak zdobí rozsáhlé louky, ale skvěle se bude vyjímat i na vaší zahradě. Začíná kvést v polovině června a potěší vás až do začátku podzimu.

Plamenka latnatá

Mnoho lidí ji přezdívá královnou léta. Pyšní se oslnivě bílými, růžovými nebo fialovými květy, které dokážou pokrýt vaši zahradu jako hustý barevný polštář. Jsou také velkým lákadlem pro včely a motýly, kteří si na jejích květech rádi pochutnají. Kvete v průměru 6-8 týdnů, ale kombinací různých odrůd do skupin lze sezónu prodloužit od května až do října.