Nejděsivějším úkolem v domácnosti je čistění spotřebičů. Často se nám v nich usazuje dlouhodobá špína, která lze obtížně odstranit. Čas od času je ale potřeba je uklidit.
Čistění domácích spotřebičů se může zdát jako nekonečný boj. Špína se zde usazuje dlouhodobě a na hůře dostupných místech. Často ji ani nevidíme a proto žijeme v iluzi, že je u nás doma čisto. Mnozí z nás ani nevědí, že je potřeba je čistit. Poradíme Vám, jak na správné vyčištění pračky, ledničky nebo mikrovlnné trouby. Zajistíte si tak nejen větší pořádek, ale udržíte delší dobu použitelnosti daných spotřebičů.
Pračka a myčka se nemyjí sami
Ačkoliv se Vám může zdát jako samozřejmé, že pračka a myčka se sami čistí během toho, co vykonávají svoji práci, není tomu tak. Je potřeba i těmto domácím spotřebičům věnovat zvláštní pozornost a čas od času je vyčistit. V pračce se postupem času hromadí bakterie z oblečení, je tedy nutné se jich zbavit. Provedeme to pomocí prázdného cyklu, bez naplnění pračky prádlem. Do nádržky na prací prášek nalijeme teplou vodu s octem a jedlou sodou. Čištění je ideální opakovat každý měsíc.
Mezi další spotřebiče, které se mohou jevit jako samočistící, patří myčka. I v ní se ale postupem času hromadí bakterie, převážně ze zbytků jídla. Po každém použití je proto potřeba důkladně zkontrolovat odtok, aby se zde nehromadily zbytky potravin. Samotné čištění myčky provedeme pomocí octa, kterým naplníme hrníček, který následně umístíme na horní rošt myčky. Spustíme běžný cyklus myčky, dojde tak k její sterilizaci. Čištění se doporučuje opakovat každý měsíc.
Naši péči potřebuje lednička, ale i kávovar
K častému znečištění dochází během ohřevu jídla v mikrovlnné troubě. Vnější čištění trouby provádíme pomocí antibakteriálního ubrousku. Zamezíme tím šíření choroboplodných zárodků. Vnitřek trouby se čistí za použití několika plátků citrónu, které vložíme do mísy s vodou. Takto naplněnou misku vložíme do trouby a necháme až 5 minut ohřívat. Vznikne tím pára, která uvolní mastnotu a usnadní nám čištění. Pravidelné čistění bychom měli dopřát i našemu kávovaru. Poslouží nám k tomu ocet, který nalijeme do komory kávovaru a necháme převařit.
Velké množství nečistot a následně bakterií se hromadí během vaření a to přímo na kamnech. Varnou desku je proto potřeba po každém použití čistit speciálním prostředkem a hadříkem z mikrovlákna. Troubu, která se nachází pod varnou deskou, se doporučuje čistit každé tři měsíce. Zde je nejideálnějším řešením postupovat podle pokynů výrobce. Největším zdrojem bakterií, ale zároveň nejvíce zanedbávaným spotřebičem je lednička. Všechny nečistoty, které zde vzniknou, by měly být neprodleně otřeny antibakteriálním ubrouskem. Ledničku je ideální důkladně čistit každý měsíc.
Zdroj: TheSpruce