Čisticí prostředky, které nelze kombinovat s jinými, jinak může dojít až k ohrožení zdraví

Fotografie: Freepik

Abychom docílili řádně čisté domácnosti, použijeme chemické čisticí prostředky, které jistě nejsou pro zdraví přínosné. Málokdo také ví, že určité kombinace prostředků nejsou vůbec žádoucí.

K čištění vždy využijeme nějakou tu chemii. Ty nám vždy pomohou odstranit nečistoty, viry a bakterie. Může se stát, že unavená hospodyňka ze zdlouhavého drhnutí smíchá dva přípravky v domnění, že zesílí jejich účinek. Bohužel tato možnost povede buď k chemické reakci, která vám může ublížit nebo ke zničení povrchu. Které přípravky bychom nikdy neměli kombinovat?

Chemie – dopad na zdraví

Na trhu je k dostání velké množství chemických přípravků. Najdeme je na nejrůznější povrchy a také na nejrůznější nečistoty. Od prášků, vod až gelů. Takové přípravky mají dokonale rozpustit a vyčistit nečistoty. Ať už se jedná o mastnoty, vodní kámen nebo bakterie. Většinou jsou tyto přípravky pro zdraví nebezpečné. Mohou způsobovat dýchací potíže, astma, ale také mohou podpořit chudokrevnost, alergie, bolesti hlavy a dokonce otravu. Pokud takové přípravky použijete, nasaďte si ochranné rukavice a v žádném případě je nekombinujte s jinými prostředky.

Fotografie: Freepik

Toaletní přípravky a ocet

Nikdy nekombinujte toaletní gely s octem. Nemíchejte je s ničím a už vůbec ne z důvodu posílení účinnosti. Ocet bude vhodný pro samostatné použití, ale zajisté ne v kombinaci s chemií. Nemíchejte nikdy s chlornanem sodným, může způsobit reakci a uvolňuje nebezpečné chemikálie.

Jak poznat otravu chlorem

Chlor je obsažen v mnoha čistících přípravcích, především v dezinfekci. Pokud chlor vdechujete, může způsobit pálení, škrábání v krku, zarudnutí nebo otok sliznice, očí, úst a dýchacích cest. Což kompletně vede ke kašli, dušnosti, nevolnosti, zvracení a cyanóze. Mohou se objevit i mdloby a plicní edém, což vede k zastavení dechu a smrti. V takovém případě by muselo být chloru hodně a nesměla by být místnost větraná. Chlor může způsobit popáleniny na kůži a pokud se takového produktu napijete, rozleptáte své sliznice.

Fotografie: Freepik

Jaký další přípravek nekombinovat s octem

Nekombinujte jej s žádným kupovaným čističem. Chlor je obsažený skoro ve všech prostředcích. Je velmi nebezpečné tyto dvě látky mísit. Dokonce není doporučeno používat jeden po druhém. Také nepoužívejte ocet a peroxid vodíku. V takovém případě vzniká kyselina peroctová, která má účinky jako žíravina a dráždí oči, nosní sliznice a plíce.

Bělidla a amoniak

Smíchat amoniak s bělidlem může být také nebezpečné. Po smíchání se vytvoří toxické látky, jako je chloramin, který dokáže způsobit dušnost, bolest a pálení na hrudi.

Bělidlo a alkohol

Nemíchejte bělidlo s lihovinou. Vytvoří se chloroform a kyselina chlorovodíková. Obě sloučeniny přispívají k poškození nervového systému, plic, jater, ledvin a také dokáže podráždit oči a nezakrytou pokožku.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]