Co dělat s orchidejí, když chřadnou její kořeny. Ověřený postup zachrání i již zdánlivě ztracenou rostlinu

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou nádherné a velmi oblíbené květiny, které jsou charakteristické svým složitějším pěstováním. Ve skutečnosti to tak těžké není, ale musíte se držet jasných pravidel. Zjistěte, jak je zachránit.

Všichni, kdo milují orchideje, vědí, jak těžké je se o ně starat. Na jedné straně není v tomto procesu nic mimořádně komplikovaného, ale když to porovnáme s jinými květinami, pak se orchideje nepochybně stanou jednou z nejnáročnějších pokojových rostlin. Často se stává, že kořeny orchidejí hnijí, a to je největší katastrofa. Pojďme se dnes podívat, co dělat s rostlinou, když začnou mizet její kořeny, a také o metodách záchrany této jedinečné a nádherné květiny.

Fotografie: Freepik

Hlavní složka vývoje

Mnoho pěstitelů si je jistých, že je orchidej jednou z nejkrásnějších pokojových rostlin. Každý jednotlivec se ovšem musí rozhodnout podle sebe. Některým se totiž nelíbí jejich kořeny. Pro ty, kteří to nevědí, vysvětlujeme, že to jsou kořeny, které jsou hlavní složkou vývoje této rostliny. Pokud je odříznete, rostlina zemře. Ti, kteří nejsou spokojeno s ne velmi krásným kořenovým systémem těchto rostlin, budou muset pěstování tohoto druhu opustit a soustředit se na jiné.

Některé druhy orchidejí rostou bez pilin a vyvíjejí se vzduchem. To znamená, že nepotřebují nic jiného než své vlastní kořeny pro vysoce kvalitní a efektivní vývoj. To ovšem znamená, že její kořeny musí být naprosto zdravé, správně vyvinuté a funkční. Jedině tak můžete zajistit úžasný růst, díky kterému získáte nádherný květ.

Příčiny hniloby

První a nejdůležitější chybou, kterou možná děláte, je přelití rostliny. Je třeba si uvědomit, že časté zalévání ji může hodně ublížit, takže byste se měli držet zlatého středu. Stejně tak mohou kořeny hnít kvůli podchlazení. Náhlé změny teploty negativně ovlivňují kořenový systém a způsobují rozklad. Problémy mohou nastat také kvůli výběru špatné nádoby nebo špatném výběru půdy. To není vůbec překvapivé, protože půda, ve které roste, hraje při jejím vývoji důležitou roli.

Fotografie: Depositphotos

První věcí, kterou musí udělat pěstitel, který se rozhodne pro pěstování orchideje na svém okně, je seznámit se s informacemi o květině, zjistit všechny podrobnosti jejího pěstování a způsoby péče. Zalévání je zde naprosto klíčové a nedoporučuje se ji zalévat příliš mnoho. Odborníci doporučují zalévat rostlinu pouze jednou ze 7 dní a nezalévat ji pouze shora. Hlavní důvody jsou:

  • voda se usazuje a je příliš naplněná,
  • piliny prochází skrz sebe vodu a končí v nádobě, kam jste položili květinu,
  • orchidej by měla zůstat v této lázni 30 až 40 minut,
  • po provedeném zákroku rostlinu vyndejte z vody, počkejte, dokud z ní nevyteče zbytek vody a položte ji na okno až do dalšího zalévání.

Jak zachránit kořeny?

V první řadě vytáhněte květinu z kůry, dobře umyjte kořeny a odřízněte rozpadlé části. Pokud je na stoncích plíseň, musíte zakoupit speciální roztok. Připravte nový květináč a na jeho dno položte kameny. Poté dejte novou vrstvu kůry, která nebude obsahovat žádné houby a škůdce. Po provedených operacích zasaďte orchidej do nové nádoby a okamžitě ji zalijte.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]