Slimáci jsou jedním z nejzávažnějších škůdců naší zahrady a její úrody. Velmi rychle se totiž množí a moc rádi si pochutnají na naší pracně pěstované zelenině. Zjistěte, jak si s nimi poradit a vyhnout se tak používání chemických pesticidů, které mnohdy mohou mít opačný efekt.
Jakmile se na obloze objeví sluníčko, kromě rychlejšího růstu našich květin nás také může čekat boj s nezvanými hosty. Na našem záhonu se mohou objevovat slimáci. Ti ničí nejen listy rostlin, rádi si pochutnávají také na kořenech nebo výhoncích. Výsledkem jejich návštěvy jsou slabé květiny, které velmi rychle a snadno podléhají různým nemocem, a dochází tak k jejich úhynu. Jaké jsou osvědčené metody boje s těmito nepřáteli?
Proč není vhodné sáhnout po chemických pomocnících?
Boj se slimáky na naší zahradě není snadný. Velmi rychle se totiž množí a než se nadějeme, je jich plný záhon a máme po úrodě na celý rok. Při jejich likvidaci je také vhodné vyhnout se syntetickým pesticidům. Ty jsou sice účinné, ale kromě slimáků vyhubí také užitečný hmyz a mohly by mít negativní dopad na naši úrodu. Pokud použijeme pro boj se slimáky pesticidy, zahubíme i světlušky, které jsou přirozeným predátorem nově vylíhnutých slimáků. Nejenže si tedy nepomůžeme, ještě naopak přispějeme k jejich rychlejšímu množení.
Mnohem vhodnější metodou, jak se slimáků zbavit, je aplikovat na naši zahradu pasti. Můžeme využít listů nebo zelí, které umístíme na jednu plochu. Slimáci se zde shromáždí a jakmile bude jejich koncentrace dostatečná, jednoduše je vezmeme a odvezeme z naší zahrady pryč. Účinnou pastí je také pivo nalité ve velké míse. Intenzivní vůně slimáky naláká do mísy, nebudou ale schopni vylézt ven.
Jak se tedy se slimáky vypořádat přírodní cestou
Existuje velké množství koření, které svým přirozeným pachem slimáky odpuzuje. Jednoduše ho nasypete do záhonu, budete překvapeni, jak rychle si slimáci svoji návštěvu rozmyslí. Mezi takové koření patří tymián, majoránka, levandule, šalvěj, cibule a česnek. Rostliny jednoduše můžeme do našeho záhonu také zasadit, musíme ale pečlivě zvážit jejich rozmístění, aby nedošlo k úhynu pěstované zeleniny. Například levandule má totiž sklon se velmi rychle rozšiřovat, její kořeny by mohly pohltit až polovinu našeho záhonu.
Můžeme si také vyrobit domácí sprej proti slimákům. Na jeho přípravu budeme potřebovat tekutý hnůj a pelyněk. Obě ingredience smícháme v poměru 1:10. Takto připravenou směs necháme uležet po dobu 1 měsíce a poté můžeme postřik aplikovat přímo na náš napadený záhon. Použít můžeme také hašené vápno. Pokud dojde ke styku vápna s pokožkou slimáků, popálí se o něj a zahynou. Hašené vápno je nejlepší na záhony nasypat ve večerním čase, to totiž slimáci začínají být aktivní.
Zdroj: GardeningKnowHow