Bránit trávník u domu před klíšťaty není složité. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla

Máte na své zahradě trávník? Tak pozor. Jaro a léto jsou obecně obdobími, která jsou spojena s větším množstvím hmyzu. Bohužel často i toho nepříjemného. Jedním z velmi nepříjemných a vzhledem k nebezpečným nemocem, která mohou přenášet, i zdraví škodlivých jsou klíšťata. Většina lidí se mylně domnívá, že klíště si nejčastěji přineseme z procházky v lese, to ale nemusí být zdaleka pravda.

Klíšťata totiž ráda obývají i naše zahrady. Dnes vám proto přinášíme několik rad, jak se klíšťat na vaší zahradě zbavit či alespoň jejich výskyt výrazně omezit tak, abyste se nemuseli bát sednout si na chvilku do trávy.

Pravidelně sekejte trávu a prořezávejte stromy

První, nejobecnější, ale zároveň také nejdůležitější radou je se o svou zahradu a trávník na ní pravidelně starat. Musíte vytvořit prostředí, kde se klíšťatům nebude dobře žít, neboť klíšťata mají ráda zejména vysokou trávu a stín. Z tohoto důvodu tak sekejte trávu co nejčastěji a to po celém prostoru zahrady, tedy i v hůře dostupných místech, kam sice nechodíte příliš často, například v rozích zahrady či okolo stromů.

Pokud tato místa neposečete, mohou se stát pro klíšťata rájem, odkud budou vyrážet do celé zahrady. V případě, že jsou tato místa těžko dostupná pro vaši sekačku, použijte srp či kosu. Posekanou trávu nenechávejte na místě, ale ihned ji seberte, uskladněte na jednom místě a po usušení spalte. Podobě postupujte i se spadanými listy ze stromů.

Jak jste již zmínili, klíšťata mají kromě vysoké trávy ráda také stín, z tohoto důvodu věnujte pozornost i vašim stromům a keřům, pravidelně je prostřihávejte či prořezávejte tak, aby na vaši zahradu mělo přístup slunce.

Vytvořte klíšťatům bariéru

Skvělým prostředkem k odrazení klíšťat může být u speciální přírodní bariéra. Klíšťata totiž nemají ráda určité povrchy, například štěrk, kamínky, písek či mulčovací kůru. Vyplatí se tak trávníky ohraničit právě pomocí těchto materiálů, a vytvořit tak bariéru, aby se klíšťata z trávy nedostávala například na terasu. V okolí terasy či cestiček se také vyplatí vysadit aromatické bylinky, například rozmarýn.

Dřevo ne, slepice ano

Skvělé prostředí pro klíšťata může představovat také dřevo, které na své zahradě skladujete například pro letní grilování. Často jde totiž o jedno z nejvlhčích a nejtemnějších míst někde u zdi, které klíšťata ráda využijí. Následující tip zní možná trochu zvláštně, ale slepice patří mezi živočichy, kterým klíšťata chutnají. Pokud tedy máte slepice, vyplatí se je občas vypustit na trávník.

Chemické postřiky

Poslední možností je použít na zahradu speciální chemický postřik, který je určen proti klíšťatům. Jedná se ale o přípravek, který obsahuje velké množství různých chemických látek, proto se příliš nedoporučuje jeho použití v blízkosti pěstované zeleniny či pokud máte malé děti a domácí mazlíčky.

Fotografie: Freepik