Aby nám orchideje poskytovaly okrasu v našem domě, je zapotřebí se o ně správně starat. A k tomu patří i jejich dostatečné a správné hnojení.
Orchideje se řadí mezi jedny z nejkrásnějších okrasných rostlin. Jejich pěstování v domácích podmínkách je ale velmi náročné, a proto mnohdy končí neúspěchem a naším zklamáním. Často totiž nedodržujeme základní podmínky, na které musíme při jejich pěstování brát ohled. A mezi ně patří také pravidelné hnojení.
Jak si připravit domácí hnojivo na orchideje
Za speciální hnojivo na orchideje nemusíme utrácet zbytečné peníze. Vyrobit si ho totiž můžeme jednoduše sami doma. Bude nám k tomu stačit litr vody a 6 brambor. Brambory dokonce nepotřebujeme celé, stačí nám jen jejich slupka. Tu si odložíme, když připravujeme brambory například k večeři. Slupky z 6 brambor umístíme do hrnce s vodou a necháme několik minut vařit na sporáku. Poté je jen necháme vychladnout a přecedíme.
Takto připravené hnojivo si nalijeme do rozprašovače a používáme na naše orchideje po dobu 14 dnů. Poté je ideální připravit si hnojivo nové. Odvar z bramborových slupek dodává květině potřebné sacharidy, které stimulují její růst a také podporují její květy. Přírodní hnojivo z bramborových slupek si rovněž poradí i se škodlivými bakteriemi, které se vyskytují v půdě.
Pomoci nám může banán, ale i česnek
Užitečným pomocníkem jsou nejen slupky od brambor, ale i od banánů. Ty podporují růst rostliny. Stačí je nakrájet na menší kousky, vložit do sklenice s vodou a nechat 2 dny odležet v lednici. Následně tento roztok zředíme vodou a používáme k zalévání květin, a to ve frekvenci každé dva týdny. Orchideje můžeme zalévat také odvarem z česneku. Ten si připravíme ze 3 stroužků česneku, které rozdrtíme do litru vody. Přidáme pár kusů hřebíčku a společně povaříme. Takto připravený odvar necháme den odležet a poté používáme k zalévání květin.
Nesmíme zapomínat na to, že orchidej vyžaduje dostatek slunečního světla. To by ale na květinu nemělo dopadat přímo, ideální je umístit ji za okno. Pokud bude sluneční záření na květinu moc intenzivní, začne nám vysychat a následně žloutnout. Je potřeba jí zajistit také dostatečný přísun vody, ale nesmíme ji přelévat. Orchideje je mnohem lepší zalévat v malých, ale velmi častých dávkách, a to pomocí rozprašovače na vodu.
Zdroj: GardeningKnowHow