Péče o trávník je důležitá také před blížící se zimou. Sekání i hnojení zajistí kýžené výsledky

Fotografie: Depositphotos

Postupující podzim přivádí mnoho zahradníků k otázce, zda a jak moc sekat trávník před zimou. Zjistěte, jak o něj správně pečovat, abyste mu zbytečně neuškodili.

Sekání trávy je věčným tématem a předmětem sporů mnoha zahradníků. Jedině se správnou péčí přitom může podle webu Domek i Ogrodek být travnatý porost dokonalou ozdobou celé vaší zahrady. Na podzim se vyplatí dodržovat jednoduchá pravidla, která vám zajistí, že přečká i kruté mrazivé dny bez úhony. Sami jsme v redakci uznali, že některé postupy musíme přehodnotit.

Na co si dát pozor

Chladné podmínky trávníku příliš neprospívají. Jakmile se začnou venkovní teploty pohybovat okolo nuly, přestává růst. Jakmile však začne sníh tát a půda se opět zahřeje, probouzí se k dalšímu růstu. Abyste se vyhnuli každoročnímu vysévání, měli byste ho na podzim pohnojit. Vhodnou směsí podpoříte jeho zdraví i celkovou odolnost, jak jsme na stránkách BydlímeÚtulně.cz psali již dříve.

Čím hnojit trávník na podzim

Nemusíte nutně kupovat drahá hnojiva plná chemikálií. Raději namísto toho využijte přírodní alternativy, jejichž používání je mnohem šetrnější a bezpečnější. Vyhněte se především používání dusíku, který podporuje růst trávníku, a sáhněte po směsích bohatých na fosfor a draslík. Skvěle vám poslouží draselná sůl. Jen 1 kg této směsi vystačí až na 100 m² travnaté plochy. O výhodách draslíku jsme se na BydlímeÚtulně.cz více rozepsali již dříve.

Jak sekat trávník před zimou

Stejně jako v létě ani na podzim není dobré sekání trávy příliš přehánět, což potvrzují i informace z webu Zahradnická kuchařka. Pokud ho až moc zkrátíte, tráva promrzne až ke kořenům a o část porostu přijdete. Z toho důvodu se doporučuje ho naposledy zkrátit do výšky minimálně 4 cm. Pokud ho naopak necháte příliš vysoký, stane se z něj útočiště pro různě patogeny, choroby nebo škůdce.

Za sekání trávy může hrozit pokuta. Problémem je nadměrný hluk, který může rušit sousedství

muž seká trávník
Fotografie: Freepik

Nezapomeňte trávník čistit

Důležitou roli hraje také jeho pravidelná údržba. Vrstva spadaného listí spolu se sněhem nebo ledem znemožňují výměnu vzduchu, což vede až k hnilobě. Proto listí vždy shrabejte na hromadu a zahradu ukliďte od všech rostlinných zbytků. Jednou za tři roky se vyplatí mírně promrzlý trávník na konci listopadu pohnojit hnojem.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]